24 Декември, 2025

Бивш военен министър: Ген. Шивиков е жертва на пороците във военното правораздаване

Бивш военен министър: Ген. Шивиков е жертва на пороците във военното правораздаване

Военната прокуратура отдавна вече не е нищо друго освен инструмент за тормоз, репресия и омаскаряване на армията, казва в интервю за „Фокус” Бойко Ноев, бивш министър на отбраната. Коментарът му бе по повод поредните скандали в армията и публичните протести в защита на ген. Димитър Шивиков.

„По същество изпълнителната власт възразява на съдебната, при това от най-високо ниво. Това говори само за себе си. И тук възниква разбира се и другият въпрос - защо преди да се стигне до военна прокуратура не бяха изчерпани останалите възможности за проверки, инспекции, каквито инструменти министерството и щаба на отбраната имат в изобилие. Защо се стигна до това омаскаряване на поредния генерал и оттам- подигравка с авторитета на армията”, попита Ноев.

Той посочи три групи причини, заради които се случва това. Първата група- взаимоотношенията вътре в самата военна професионална група, които у нас понякога се проявява в особено уродлив, нашенски вид. Това е анонимният донос срещу Шивиков, поет с удоволствие от така наречените “органи””, допълни той. Втората група причини Ноев обясни с безхаберието и безотговорността на политическото ръководство на отбраната, което принципно не е на висотата на възложените им отговорности. В това той обвини и върховния главнокомандващ, президента Плевнелиев, който "часове може да празнослови за величието на българската армия, но ще се спотаи, когато стане горещо и трябва да се поема отговорност", подчерта Бойко Ноев.

По думите му третата причина е най-важната и това са пороците във военното правораздаване и в частност, корупцията, казано най-общо, в репресивните органи, на първо място-във военната прокуратура.

„Военната прокуратура отдавна вече не е нищо друго освен инструмент за тормоз, репресия и омаскаряване на армията. Това е политическата оценка, голямата картина, а случаят с ген. Шивиков е само малка, макар и в момента ярка част от тази картина”, добави още бившият военен министър.

Сподели:

Коментари (0)

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

Българската страна заяви готовност да съдейства за осигуряването на необходимите количества при спазване на техническите и логистичните възможности

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Очаквам още по-голямо засилване на стремежа на режима на Мицкоски, подобно на Груевски преди години, да се разграничава историята на Македония от тази на България, което е някакъв абсурд от гледна точка на историческата наука, казва още историкът

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Политическият пейзаж в България отново се раздвижи след подадената оставка на кабинета