25 Март, 2025

Близо 1000 медици затвориха бул. „Цар Освободител"

Близо 1000 медици затвориха бул. „Цар Освободител"

Близо 1000 медици са се събрали на площад „Атанас Буров” на Национален протестен митинг срещу здравната реформа, предаде „Фокус”.

Затворен за движение е бул. „Цар Освободител". Митингът протича на фона на разнообразна музика и речи на медици, представители от различни градове.
На място има засилено полицейско присъствие и екип на „Спешна помощ".

Митингът се организира от Български лекарски съюз (БЛС) и е надслов „Истинска реформа за истинска медицина”. В протеста се включват представители на различни лечебни заведения Бургас, Пловдив, Благоевград и др. под. Лекарите носят плакати - „Бюрокрацията не лекува” ,„След протест утре стачка”.

Не сме взимали решение за оставката на здравния министър, въпреки скандиранията по време на митинга. Това каза председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Венцислав Грозев, пред журналисти.

По думите му, исканията на лекарите отдавна са едни и същи. „Още на 24-ти март сме изпратили нашето становище, във връзка с решението на Надзорния съвет на Касата. Искаме да си остане силата на закона, да не се заобикаля, да се спази параграф 44 от Закона за здравното осигуряване", обясни той. Д-р Грозев. По думите му, проектът за решение на НС на НЗОК незабавно да бъде оттеглен и да продължи действието на Национален рамков договор (НРД 2015) и възстановяване на действащите към него наредби, до приемането на нов НРД.

„Нека да остане в сила, при неподписване на Националния рамков договор за настоящата година, да остане стария. Но да има възможност в него да бъде нанасяно анекс, а не да се прави т.нар. анекс, извън преговорния процес с БЛС", поясни той. Д-р Грозев уточни, че това са основните искания на гилдията. „Нека в този анекс да бъдат включени становища и искания на българските искания, внасящи спокойствие и сигурност", допълни д-р Грозев.

На въпрос дали от гилдията искат оставката на здравния министър д-р Петър Москов, имайки предвид скандиранията на протестиращите, той посочи, че БЛС такова решение не е взел. 

Сподели:
Тристранката не постигна съгласие за заплатите в МВР

Тристранката не постигна съгласие за заплатите в МВР

Предложено бе заплатите да бъдат съобразени със средните по области, а не както досега – със средната за страната, при пенсиониране на служителите да се изплащат по 10, а не по 20 заплати

Румен Радев раздава отново висши военни звания

Румен Радев раздава отново висши военни звания

Нови длъжности ще заемат бригаден ген. Николай Русев, бригаден ген. Митко Григоров, полк. Николай Кебапчиев, кап. I ранг Радко Пенев и полк. Станчо Кайков

МВнР: Посрещаме с тревога обявеното от ООН за гибелта на Марин Маринов

МВнР: Посрещаме с тревога обявеното от ООН за гибелта на Марин Маринов

Говорителят на Генералния секретар на ООН Стефан Дюжарик каза, че израелски танков снаряд е убил българина Марин Маринов и е ранил още шестима души в Газа. Израелското министерство на външните работи обвини организацията в манипулация.