14 Март, 2026

БНБ свали лихвите по депозитите на КТБ

БНБ свали лихвите по депозитите на КТБ

Управителният съвет на Българската народна банка взе решение да намали, считано от 1 юни 2014 г., лихвените проценти по депозити на "Корпоративна търговска банка" АД до средния им пазарен размер за банковата система по видове, матуритет и валути, изчислен съгласно лихвената статистика на БНБ за размера на лихвените проценти по депозити към май 2014 г. Това съобщиха от Централната банка. 

Решението е взето на основание текстове от Закона за БНБ. Изпълнението на решението се възлага на квесторите на "Корпоративна търговска банка" АД, назначени от 25 юни от на УС на БНБ.

Същата мярка се прилага и по отношение на дъщерното й дружество "Креди Агрикол България" ЕАД. Решението подлежи на незабавно изпълнение.

В съответствие с представения вчера на консултациите при държавния глава план на БНБ и правителството за осъществяване на всички необходими мерки за гарантиране на банковата стабилност в страната УС на БНБ прие промени в Наредба № 6 на БНБ за кредитиране на банки в левове срещу обезпечение. Съгласно решението, изискуемият процент на обезпечението по чл. 6 от Наредба № 6 се установява на 110 на сто от първоначалната сума на предоставения при необходимост ресурс.

Сподели:

Коментари (0)

Петър Москов: България да поиска от ЕС незабавно преразглеждане на Зелената сделка

Петър Москов: България да поиска от ЕС незабавно преразглеждане на Зелената сделка

"Войната в Иран доведе до шоково поскъпване на петрола и газа и изправя Европа и България пред заплахата от инфлация, остра икономическа криза и загуба на конкурентноспособност, и обедняване на гражданите, и социално напрежение"

Борисов: Подготвят смени в екипите, които могат да пипат машините за изборите

Борисов: Подготвят смени в екипите, които могат да пипат машините за изборите

"Румен Радев и неговото правителство дадоха картите на България в ръцете на Ердоган, и сега той си играе с нас". Според лидерът на ГЕРБ, служебното правителство извършва масови кадрови промени и поставя България в неблагоприятна позиция по договора с „Боташ“. Той коментира и ситуацията с дерогацията за „Лукойл“ и енергийната сигурност.

Надежда Йорданова: Президентът Йотова е права, сега реформи за върховенството на правото са невъзможни

Надежда Йорданова: Президентът Йотова е права, сега реформи за върховенството на правото са невъзможни

„Нов Висш съдебен съвет е възможен едва в следващото Народно събрание“