24 Декември, 2025

Бокова се самопредложи на дебата: Важно е шефът на ООН да е жена и да е от Източна Европа

Бокова се самопредложи на дебата: Важно е шефът на ООН да е жена и да е от Източна Европа

По време на дебата на десетте кандидати за поста генерален секретар на ООН Бокова използва обтекаеми, нищо неказващи фрази като „привърженик съм на мултилатерализма“, „борба с екстремизма чрез образование“, „постигане на мир чрез устойчиво развитие“.

Такъв беше и нейният отговор от каква реформа се нуждае ООН: Едно от големите предизвикателства пред генералния секретар е именно необходимостта да се реформира системата на ООН, за да се постигне устойчиво развитие, а мисиите на ООН в райони с граждански войни, насилие и тероризъм трябвало да бъдат „мека сила“.

В същия нищо неказващ стил, тя избра да посочи, че предизвикателства като бежанците, конфликтите, нарастването на екстремизма и разрушаването на културното наследство поставят под въпрос умението на страните по света да намират заедно решения на проблемите.

По темата за намирането на изход от конфликтите в Близкия изток Бокова пожелателно заяви, че „трябва да се постигне увеличаване на доверието между палестинците и израелците.

В коментарите във форума на „Ал Джазира“ се припомня, че това е един от големите скандали предизвикани от Ирина Бокова в качеството и на директор на ЮНЕСКО – признаването на Палестина като самостоятелна държава.

Без да си дава сметка за това, че припомня скандала, Бокова „изрази надежда“, че ще постигне това благодарение на опита, натрупан в ЮНЕСКО в борбата с екстремизма, защитата на наследството и културата.

Тя се позова на опита си като генерален директор на ЮНЕСКО, за да обяви, че е способна да се справи с управлението и оптимизирането на огромната администрация на ООН.

„Опитът“ на Бокова като ръководител на ЮНЕСКО обаче също е помрачен от скандали като назначения на хора, които не притежават необходимата квалификация, но на които тя разчита да лобират за кандидатурата и, начина на изразходване на средства, което предизвика разследване от страна на Великобритания, както и произхода на средствата, с които тя е закупила скъпи имоти в центъра на Ню Йорк.

На два пъти тя подчерта, че тъй като България е страна, която е мултикултурен мост между Изтока и Запада, и това я прави компетентна да работи на най-високия пост в международната дипломация.

„Ние в Източна Европа преминахме през дълбоки промени. Ние знаем какво представлява преобразуването на обществото, ние знаем какво е да създадеш демократично общество и демократични ценности”, заяви Бокова, сякаш има личен принос в тези процеси.

Заедно с още деветима кандидати Бокова участва тази нощ в нов кръг телевизионни дебати. Те се състояха в залата на Общото събрание в Ню Йорк и се предаваха пряко чрез спътник от телевизия „Ал Джазира“.

Сподели:

Коментари (0)

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Очаквам още по-голямо засилване на стремежа на режима на Мицкоски, подобно на Груевски преди години, да се разграничава историята на Македония от тази на България, което е някакъв абсурд от гледна точка на историческата наука, казва още историкът

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Политическият пейзаж в България отново се раздвижи след подадената оставка на кабинета

Весела Чернева: ЕС се отказа от замразените руски активи след като Макрон "предаде" Мерц

Весела Чернева: ЕС се отказа от замразените руски активи след като Макрон "предаде" Мерц

По думите на зам.-директора на Европейския съвет за външна политика България в Брюксел са били изненадани от колебливата позиция на България