"Кандидатурата на Пламен Орешарски за президент е подарък за управляващите. Тя напомня миналото след назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС и последвалите протести", коментира пред БНР политологът Борис Попиванов.
Според него този ход е неочакван.
"Орешарски остана в паметта на хората с неговата роля при назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС и последвалите протести. По този начин той прави една добра услуга на управляващите, които все още нямат свой кандидат, защото просто им позволява да напомнят миналото и вината на предишните, което ставаше все по-трудно в последните месеци. Отново ще могат да кажат – това ли искате, отново ли искате Орешарски", заяви политологът
Попиванов смята, че е рано да се причислява кандидатурата на Орешарски към ДПС, въпреки че има известни основания:
"В последните месеци на своето управление Орешарски откровено обслужваше интересите на ДПС, а пък неговият кандидат за вицепрезидент (ексминистъра на транспорта Данаил Папазов - бел.ред.) е известен със своята близост до ДПС. Аз обаче смятам, че е рано да причисляваме Движението за права и свободи за номинация в една или друга посока. Доколкото го познаваме, то ще пази своята подкрепа ревниво и ще се опитат да я изтъргуват в по-късен етап и не като точно заложат на Орешарски. Ако са решили да подкрепят ГЕРБ, могат да го направят много по-солидно".
Политологът Антоний Гълъбов коментира, че кандидатурата на Пламен Орешарски без съмнение е резултат от разместване на пластове и сфери за влияние.
Според него няма големи основания да се говори за предсрочни парламентарни избори:
"Големият брой кандидати за президент имат за цел да тестват евентуална бъдеща подкрепа за следващ парламент, но аз не смятам, че предстои следващ парламент, а точно обратното. Съмнявам се, че до балотаж ще достигне кандидат на левицата. Аз смятам, че шансовете на кандидата на “Обединените патриоти” да достигне до балотаж нарастват. Ако това се случи, става дума за много сериозно пренареждане на политическото пространство с акцент върху национал-популисткия акцент", смята той.
По думите му се оформят два нови политически центъра. Единият е свързан с национал-популистки проект, а другият е в лявото пространство, но встрани от БСП.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."