13 Януари, 2026

Борисов и Нюланд обсъждат стратегическото партньорство на САЩ и България

Борисов и Нюланд обсъждат стратегическото партньорство на САЩ и България

Премиерът Бойко Борисов се срещна с помощник държавния секретар на САЩ за Европа и Евразия Виктория Нюланд, която е на работно посещение в България.

Премиерът Борисов и Нюланд оцениха като успешна форма на сътрудничество в ключови области като сигурността, енергийната диверсификация, върховенството на закона и културните връзки.

Бойко Борисов и Виктория Нюланд разгледаха взаимодействието в областта на отбраната и оцениха високо работата на правоохранителните органи в борбата с тероризма.

''По съдебната реформа сме си поставили две цели – важните промени в Конституцията за засилване ролята на инспектората, отчета на главния прокурор пред парламента, разделянето на ВСС и др., както и влизането на конкретни дати в парламента на пет закона – за съдебната власт, антикорупционният закон, двата кодекса и законът за борба с тероризма,'' припомни премиерът Борисов.

Икономическото сътрудничество и енергийната диверсификация бяха сред основните теми на разговора. Борисов информира госта си за стартирането на проекта за интерконектор България-Гърция.

По думите му, тези два проекта, както и започналите проучвания в Черно море за добив на газ, ще гарантират енергийна независимост на България и ще разширят възможностите за диверсификация на източници и маршрути за доставка и за част от Европа.

Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Всеки, който твърди, че машините могат да бъдат манипулирани, да покаже как се правят манипулациите

Божидар Божанов: Всеки, който твърди, че машините могат да бъдат манипулирани, да покаже как се правят манипулациите

"И като не успеят да манипулират резултата, да спрат да говорят глупости и да дойдат да гласуват "за" 100% машинно гласуване", призова съпредседателят на "Да, България"

Деница Сачева: Не можем да говорим за коалиция с „Възраждане“! ПП-ДБ насаждат омраза

Деница Сачева: Не можем да говорим за коалиция с „Възраждане“! ПП-ДБ насаждат омраза

Тя коментира  с кого биха влезли в коалиция след изборите. Изтъкна, че следващата цел пред страната ни трябва да са иновациите, перспективите.

Цветанка Андреева: Румен Радев все по-ясно влиза в ролята на активен политически играч

Цветанка Андреева: Румен Радев все по-ясно влиза в ролята на активен политически играч

„Не виждаме свръхмобилизация или рязък ръст в подкрепата за „Продължаваме промяната – Демократична България“, каквито прогнози се правеха“, посочи политологът