7 Декември, 2025

Борисов лъже, че договорил 2 млрд. повече за България

Борисов лъже, че договорил 2 млрд. повече за България

Това заяви на пресконференция организационният секретар на “Движение България на гражданите” Калин Томов.

Томов, който е бил член на преговорния екип за влизането на България в ЕС, обясни, че “реално са договорени по-малко средства, отколкото при предишния програмен бюджет”. По думите му, тогава разписаните 13 млрд. евро се оказват на практика повече от сега разписаните 15 млрд. евро. Той обясни това с различните нива на инфлация във фазата на договаряне. 

“Инфлацията в България за периода е 52.3%, по данни на НСИ, а самото евро също премина през инфлационен процес. Европейският съюз има задължително правило всяка година да се увеличават с 2% средствата за инфлацията, т.е. за 7 години има натрупване от 14%. Сметката ясно показва, че договорените средства през 2005г. са равни на тези, които са договорени от настоящото правителство, обясни Томов. 

Той припомни, че за разлика от сега, при предприсъединителния период е било постигнато България да не плаща вноската си за членството в ЕС през първите три години, докато сега тези средства ще се внасят. Отделно, още тогава е било заложено средствата за директните плащания за земеделие да се увеличават до 2016 г., коментира още секретарят на Движението.

По думите на Калин Томов - “правителството на Бойко Борисов има навика да си приписва постижения, които не са негови и да залага мини за следващото управление”. “Правителството се хвали с магистралите и метрото - проекти, които бяха подготвени преди идването на ГЕРБ на власт, а не подготвя в момента големи проекти за следващото управление. Поведението на правителството е злонамерена некомпетентност: не умеят и нямат желание да защитят българския интерес”, заключи Томов.

 

Сподели:

Коментари (0)

Надзорният съвет на НОИ одобри бюджета на ДОО за 2026 г. - със "скърцане на зъби", но единодушно

Надзорният съвет на НОИ одобри бюджета на ДОО за 2026 г. - със "скърцане на зъби", но единодушно

Ще се запази политиката по доходите за педагогическите специалисти в системата на предучилищното и училищното образование. 

МОСВ започна мониторинг на морските води заради блокирания танкер от сенчестия флот на Русия

МОСВ започна мониторинг на морските води заради блокирания танкер от сенчестия флот на Русия

Към момента редовният мониторинг на МОСВ не отчита отклонения, които да сочат замърсяване на морските води в акваторията на България.

С тържествен ритуал вдигат знамето на новия патрулен кораб „Храбри“

С тържествен ритуал вдигат знамето на новия патрулен кораб „Храбри“

Ходовите изпитания на кораба „Храбри“ се проведоха през ноември 2025 г.