„България е сред най-засегнатите държави от миграционния натиск и в условията на увеличения поток доказваме, че надеждно охраняваме външната граница на ЕС“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си с Върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини, цитиран от правителствения пресцентър.
По думите на премиера присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство ще е ясен сигнал за единство на ЕС в борбата срещу тероризма и нелегалната миграция.
„Не трябва да позволяваме пропукване на сигурността на нито една граница, на територията на нито една държава в ЕС“, допълни министър-председателят като изтъкна важността на това външната политика и политиката за сигурност на ЕС да бъдат единни.
По време на срещата Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и министър-председателят обсъдиха и ситуацията в Гърция. Премиерът посочи, че поддържането на финансова стабилност и разумна бюджетна политика са правилният избор и развитието на ситуацията е доказателство за това.
Министър-председателят представи на г-жа Могерини данните за събраните допълнително приходи в бюджета, в резултат на предприетите действия за ограничаване на корупцията и контрабандата.
Още от България
Огнян Минчев за "Боташ": Целта на Турция е да всмуче България в своята инфраструктура на енергийни коридори
От потенциален хъб за разпределение на енергоресурси България може да се превърне в една безлична територия, която се явява географско продължение на турския енергиен хъб
Николай Нанков: Инвестицията в хората винаги си заслужава
"Вярвам, че сред младите хора, които се включиха в “Академията” в Ловеч, са бъдещите кметове, общински съветници, народни представители, експерти, лидери"
Според енергийната министърка, натрупаните задължения към "Боташ" "няма да натоварят бюджета и българските граждани"
Петрова заяви, че механизмът за изплащането им трябва да бъде разработен през следващите 15 месеца, но не даде канкретина по темата