10 Март, 2026

Борисов: Не е сериозно да говорим за кандидатурата на Ковачки да строи АЕЦ "Белене"

Борисов: Не е сериозно да говорим за кандидатурата на Ковачки да строи АЕЦ "Белене"

Бойко Борисов

БСП и бизнесменът работиха заедно години, а сега от отчаяние говорят такива глупости, отсече премиерът

"Аз се удивлявам, че Ковачки и БСП работиха заедно години наред. Ако държавната китайска атомна компания е близка на Ковачки, ако държавната южнокорейска огромна ядрена фирма е близка до Ковачки, ако Росатом е близка, ако "Дженерал електрик" е близка, ако немците, французите са близки, те просто в отчаянието си не знаят какви глупости говорят".

Така министър-председателят Бойко Борисов отговори на въпрос за потенциалните инвеститори за АЕЦ "Белене" и обвинението от вчера на БСП за близост до бизнесмена Христо Ковачки.

Не е сериозно, от 13 заявления за строителството на АЕЦ „Белене" от стратегически инвеститори,  да се поставя въпросът за участието на бизнесмена Христо Ковачки, сред кандидатите за строежа на Втора атомна, коментира още Борисов, цитиран от Би Ти Ви.

Така премиерът отговори на обвиненията на БСП, че въпреки задълженията си към държавата, Ковачки се явява като стратегически инвеститор за Белене.

„В отчаянието си не знаят какви глупости говорят. Една година усилия полагам да докарам едновременно французи, германци, американци и руснаци на българските реактори, които сме си платили, за да може да построим тази централа. Защото 5 и 6 реактор (на АЕЦ „Козлодуй”) приключват и своята дейност след 10 години. Трети път са удължавани. Тогава ще виснем само на кюмюра, на въглища ще питам. При тези скъпи (въглеродни) емисии каква индустрия ще се прави и какъв ток ще се харчи”, заяви Борисов.

Сподели:

Коментари (0)

Извънредно заседание в парламента за кризата с горивата в Близкия изток

Извънредно заседание в парламента за кризата с горивата в Близкия изток

Народното събрание ще изслуша заместник-министъра на финансите Станимир Михайлов, директора на Агенция "Митници", председателя на Държавния резерв и особения управител на "Лукойл" Румен Спецов

Среща за ядрената енергия в Париж: Гюров и Трайков представят България

Среща за ядрената енергия в Париж: Гюров и Трайков представят България

Целта на разговорите е да бъде засилено международното сътрудничество в посока развитие на сигурна и безопасна ядрена енергетика за граждански цели

Слънчево с ниски облаци и мъгли в низините до обед

Слънчево с ниски облаци и мъгли в низините до обед

Вятърът е от изток-североизток и е слаб, в източните райони - до умерен. Максимални температури ще са между 12° и 17°, за София - около 13°.