19 Януари, 2026

Борисов: Не сме видели нито един договор по "Южен поток"

Борисов: Не сме видели нито един договор по "Южен поток"

Това каза днес министър-председателят Бойко Борисов по повод изявлението на Путин, че спират проекта "Южен поток" за България.

Научихме от новините, че този проект ще бъде спрян, заяви премиерът във връзка с изслушване по казуса с прекратяването на проекта „Южен поток".

Стана ясно от думите му, че правителството не е получавало официално уведомление, че проектът се спира. Той поиска от депутатите конструктивен разговор и съвет, с които той да отиде в Брюксел, за да изрази българската позиция по въпроса.

Все още кабинетът не е получил договорите за „Южен поток". Никой не е прочел и цифра колко ще спечели страната ни от проекта, обясни Бойко Борисов. Премиерът настоя народните представители да поискат, ако трябва силово, договорите (за момента не е ясно, какво има предвид премиерът за "силовото поискване", б.р.).

Министър-председателят припомни, че е питал предшественика си Пламен Орешарски дали е чел договорите, а той е казал, че не ги е чел.

Не се знае каква е печалбата ни от проекта, според министър-председателя. Ако г-н Чобанов или Драго Стойнев знаят, да ми кажат къде да ги прочета, настоя Борисов.

В Брюксел премиерът щял да пита, ако тръбата мине през Гърция, дали южната ни съседка ще ни продава газ. 100 милиона лева е вложило правителството в бюджет 2015 за изграждане на интерконекторната връзка с Гърция.

Партиите в ляво и дясно имат право да питат руската страна за проекта, според Бойко Борисов. Ако действително ще печелим по 400 милиона евро на година, проектът щял да е печеливш за страната ни, смята премиерът.

На мен ми трябва българският парламент да ми постави ясни задачи, настоя министър-председателят.

Борисов обвини БСП, ДПС и Атака, че подписали спирането на „Южен поток", което предизвика бурни реакции в зала. 

Той даде думата на Цецка Цачева да прочете писмо от Пламен Орешарски, с което се спира проектът заради становището на ЕК. В края на изказването си Борисов поиска да се спаси проекта.

Сподели:

Коментари (0)

Партизанин! Ще дезертира ли днес Румен Радев, за да обяви партия?

Партизанин! Ще дезертира ли днес Румен Радев, за да обяви партия?

Може Радев да е като Фауст! „Онази сила, що злото все желае, а твори доброто“, както приблизително се е изразил Гьоте.

Режимът на Вучич  блокира медийни профили с атаки на ботове

Режимът на Вучич блокира медийни профили с атаки на ботове

Още в началото на януари профилите на „Нова“ са били подложени на атака чрез фалшиви акаунти, което се е изразило в рязко и необичайно увеличение на броя последователи за много кратък период

Огнян Минчев: Нуждаем се от нови политически платформи и идеи

Огнян Минчев: Нуждаем се от нови политически платформи и идеи

Има необходимост от възникването на нови партии и политически форми за хората, които не разпознават сегашните политически партии, въпросът е доколко те ще бъдат в състояние да убедят гражданите, че им предлагат промяна в обществения интерес, коментира политологът