7 Февруари, 2026

Борисов обсъди по телефона мигрантската криза с Меркел, Орбан и Вучич

Борисов обсъди по телефона мигрантската криза с Меркел, Орбан и Вучич

Министър-председателят Бойко Борисов проведе телефонни разговори с канцлера на Федерална република Германия Ангела Меркел, с унгарския премиер Виктор Орбан и със сръбския министър-председател Александър Вучич. Основна тема беше мигрантската криза.

Премиерът Борисов и Ангела Меркел обсъдиха подготовката на срещата на държавните и правителствените ръководители на държавите-членки в Братислава на 16 септември. Основна тема на предстоящия форум ще бъде мигрантската криза в Европа и необходимостта от намиране на единно европейско решение.

ЕС и Турция трябва взаимно да решат проблемите си и всички държави солидарно да положат усилия за изпълнение на постигнатите до момента договорености и поети ангажименти, подчерта по време на разговора си с канцлера премиерът Борисов.

Във връзка със срещата на върха в Братислава премиерът Борисов и премиерът на Унгария Виктор Орбан се обединиха, че в словашката столица трябва да се проведат важни дискусии за състоянието на ЕС, на фона на излизането на Великобритания от съюза, както и все по-засилващата се миграционна вълна.

Борисов потвърди тезата си, че ще настоява за общоевропейско решение и проява на истинска солидарност между държавите в Европа за разрешаването на проблема с мигранстката вълна и адекватна защита на външните европейски граници.

По покана на министър-председателя Борисов Виктор Орбан пристига на официално посещение в България, на 13 и 14 септември. Двамата премиери ще направят обход на част от преградното съоръжение на българско-турската граница.

Мигрантската криза бе основен акент и в разговора на министър-председателя със сръбския му колега Александър Вучич. Двамата бяха единодушни, за необходимостта от увеличаване на двустранните комуникации и сътрудничество за запазване на сигурността и спокойствието на гражданите в двете държави. По време на разговора двамата обсъдиха и възможности за двустранното сътрудничество в областта на енергетиката и изграждането на интерконекторна връзкa ежду Сърбия и България.

Сподели:

Коментари (0)

Държавният чиновник Иво Христов продължава да бълва политическа пропаганда

Държавният чиновник Иво Христов продължава да бълва политическа пропаганда

Само техническото време пречи партията на Румен Радев да бъде регистрирана преди изборите, коалирането на политическата класа срещу него го прави единствена алтернатива

 Цветлин Йовчев: Мистерията „Петрохан“ поставя въпроса къде се е счупила държавата 

Цветлин Йовчев: Мистерията „Петрохан“ поставя въпроса къде се е счупила държавата 

Не приемам хипотезата за престъпление срещу републиката, но е странно, че първа ДАНС е била на мястото, на което се открити трите трупа

Крум Зарков: Имам очаквания да съм следващият председател на БСП

Крум Зарков: Имам очаквания да съм следващият председател на БСП

С Румен Радев поддържам отношения на взаимно уважение, но не бих водил диалог с него, изтъкна още кандидатът за лидер на социалистите