7 Декември, 2025

Борисов: Отиваме на избори, ако поведението на партиите не води към стабилност

Борисов: Отиваме на избори, ако поведението на партиите не води към стабилност

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ще свика в понеделник съвещание с целия актив на ГЕРБ. На него трябва да се направи окончателният избор по кой път да поеме партията, спечелила изборите, но без възможност да управлява самостоятелно, след провала на преговорите с Реформаторите. Това се разбира от негово изявление късно снощи пред "Преса". Ето какво казва Борисов.

Разочарован съм от несериозното отношение на представителите на Реформаторския блок към преговорите за съставяне на правителство. Те говорят за мнозинство, а с техните гласове мнозинство няма. Искат реформа в съдебната система, но във вида, в който я предлагат, тя не може да се осъществи, заради конституционното изискване за разделение на трите власти. По тази тема Конституционният съд се е произнесъл още по времето на Никола Филчев", напомня Борисов.

Той се опасява, че Реформаторите поставят условия, които биха предизвикали етническо напрежение в страната. "Няма да го допусна. Искат от мен да стана Ратко Младич! Това е крайно несериозно, да не кажа опасно. Няма да го направя! Всички видяхме какво се случи в Сърбия", категоричен е лидерът на ГЕРБ.

Той отново посочва и главните причини, заради които са се провалили преговорите с Реформаторите:"Не е ясно кой от тях взима решенията в РБ, те имат само един говорител в оставка, не е ясна и ролята на Гражданския съвет- той може ли блокира взети решения, например. Пратили на преговорите Трайчо Трайков, човек, когото аз съм уволнявал. Това най-малкото е гаф, аз го приемем по-скоро като предизвикателство към мен", възмущава се Борисов и продължава:

"Не изяснено и отношението им към бъдещия премиер - до вчера говореха едно, днес се отмятат от думите си. Може ли да се вярва на такива хора? Ще им дам възможност и ще направим още един кръг на преговори, но ако не настъпи промяна в поведението към в посока на стабилност и отговорност, отиваме на избори! Другият вариант е да предложа в парламента правителство на ГЕРБ, пък който го подкрепи, подкрепи. Смятам, че достатъчно демократично и отговорно се отнасям в момента към този въпрос, който касае цялата държава."

След очертаването на двата варианта Борисов обявява:" В понеделник свиквам съвещание на целия актив на ГЕРБ - Изпълнителната комисия, депутатите, евродепутатите, кметовете, председателите на общинските съвети и областните лидери на партията. Ще ги информирам за преговорите и ще ги попитам как да продължим нататък. Искам да чуя мнението на партията. Тогава ще взема окончателно решение", казва в заключение той.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”