22 Декември, 2025

Борисов: Промените във ВСС са провокация, нямам нищо общо с тях

Борисов: Промените във ВСС са провокация, нямам нищо общо с тях

"Вече дни наред продължават да се разпространяват абсурдни тези в публичното пространство. Категорично заявявам, че нито се меся в работата на някого, нито пък имам общо с кадрови промени във ВСС, под каквато и да е форма". Това написа премиерът Бойко Бросиво във Фейсбука си по повод промените във ВСС днес, след които Димитър Узунов беше предложен за представляващ съвета на мястото на Соня Йорданова от свои колеги.

"Считам, че последните промени във ВСС са провокация, целяща изкуствено поддържане на напрежението между институциите, като отново се намесва моето име. Разбирам, че политически е удобно на определени кръгове да използват тези похвати, за да реализират личните си амбиции, но всеки здравомислещ човек разбира, че това е вредно за държавата.

Нужни са действия и реформи, а не просто празни приказки и скандали, които допълнително изчерпват доверието в съдебната система. За промени в Конституцията никой не говореше през 2015 г., когато парламентът прие стратегията за съдебната реформа. Успяхме да постигнем много, но реформата не е завършена. Най-важното сега е да продължим. Аз ще предложа да се съгласим за конкретен времеви график за продължаване на реформата в съдебната власт. Това са решения, които са важни за всички, а техният минимум, както вече казах, включва:

- Изменение в Закона за съдебната власт, на основата на измененията в Конституцията. Те трябва да засилят до максимално възможния предел съдийското самоуправление, както и отчетността и децентрализацията в прокуратурата.

- Антикорупционният закон.

- Изменение в наказателно процесуалния кодекс: по-бърз процес, по-малко формализъм, ограничаване на възможностите за безкрайното връщане на делата за доразследване.

- Изменение в наказателния кодекс.

- Изработване на проект за Закон за мерките срещу тероризма.

Надявам се, че в най-скоро време тези промени ще минат през Министерски съвет, а след това с конкретни срокове ще бъдат внесени и за разглеждането им в парламента, подкрепени от ПГ на ГЕРБ. Вярвам, че тези промени ще срещнат разбирането и на партньорите ни" се казва още в съобщението на премиера.

Сподели:

Коментари (0)

Железопътна инфраструктура избра строителите по два проекта на Коридор 8

Железопътна инфраструктура избра строителите по два проекта на Коридор 8

За изпълнител на проекта „Модернизация на железопътната линия София – Перник – Радомир, жп участък Перник - Радомир“ на първо място се класира ДЗЗД „ИСПА“ с договорна цена 421 283 219 лв. без ДДС

Отиде си проф. д-р Ангел Димитров – знаково име в акушерството

Отиде си проф. д-р Ангел Димитров – знаково име в акушерството

Лекарят е бил дългогодишен началник на Родилна клиника в СБАЛАГ „Майчин дом“ и национален консултант по акушерство и гинекология

България се прощава с Боян Радев: първият ни двукратен олимпийски шампион

България се прощава с Боян Радев: първият ни двукратен олимпийски шампион

Двукратният ни олимпийски шампион по борба, Боян Радев, е обявен за дарител номер 1 на Националния исторически музей, в който има специална зала на негово име