6 Февруари, 2026

Борисов: Ускорителният комплекс е стъпка към подобряването на здравеопазването и образованието

Борисов: Ускорителният комплекс е стъпка към подобряването на здравеопазването и образованието

"Изграждането на ускорителния комплекс на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН е стъпка към подобряването на качеството на здравеопазването и образованието в България, едни от основните приоритети на правителството." Това коментира премиерът Бойко Борисов във Фейсбук.

"Днес заедно с посланика на САЩ Ерик Рубин и директора на ИЯИЯЕ-БАН доц. д-р Димитър Тонев присъствахме на старта на строежа на специализирана сграда за ускорителя, за което отпуснахме 3 млн. лв. Циклотронът е закупен благодарение на Департамента по енергетика на САЩ, АЕЦ „Козлодуй“ и МОН. С него ще се произведат необходимите изотопи за нуждите на всички ПЕТ-скенери в България, които дават възможност да се диагностицират в много ранен етап ракови, неврологични и сърдечни заболявания, както и да се проследи ефектът от лечението." коментира още той.

Десетилетия наред изотопите за лечението на онкоболните идваха от Унгария, от Чехия със самолети, разпадаха се докато стигнат дотук - стотици милиони левове напуснали България и много страдания за болните. Циклотронът в ИЯИЯЕ-БАН е с най-добри параметри на Балканите и има потенциала да се превърне в регионален център за доставка на изотопи. Комплексът ще осигури отлична възможност за обучения на младите учени в България. Благодаря на всички, които направиха възможна реализацията на този проект и им пожелавам успех.

Сподели:

Коментари (0)

БНБ: 81% от левовете вече са изтеглени от паричното обращение

БНБ: 81% от левовете вече са изтеглени от паричното обращение

Към днешна дата в обращение са пуснати евробанкноти и евромонети на обща стойност над 6.7 млрд. евро

Гуцанов: Над 80% от хората не знаят къде и как се управляват парите им за пенсия

Гуцанов: Над 80% от хората не знаят къде и как се управляват парите им за пенсия

Той отхвърля препоръките на ОИСР за увеличаване на пенсионната възраст в България

Божидар Божанов: Борисов лъже и едните, и другите и се мисли за голям балкански играч

Божидар Божанов: Борисов лъже и едните, и другите и се мисли за голям балкански играч

"Росен Желязков беше скрит от всички тези неудобни въпроси. Искахме да го питаме за Таки", заяви той