24 Ноември, 2024

Боряна Димитрова: Големите губещи на тези избори са Трайков, Калфин и Дончева

Боряна Димитрова: Големите губещи на тези избори са Трайков, Калфин и Дончева

Социологът Боряна Димитрова от "Алфа Рисърч" представи резултатите от последното изследване, направено на финала на предизборната кампания два дни преди вота. На базата на сравнителен анализ, очерта основните тенденции в тази кампания и отбеляза, че тези президентски избори ще са много по-различно от всички досега. Затова отказа да прави каквито й да са прогнози, защото те могат да се окажат само внушения и спекулация.

Сравнителни данни от анкетите, направени в началото и в края на президентската кампания тя разгледа в няколко посоки:

Избирателна активност

Повишаване на избирателната активност до 69% от реално живеещите у нас избиратели, което означава, че до урните ще отидат от 3 800 000 до 4 000 000 души.

Балотаж

Потвърждава се ключовият извод – новият президент ще бъде избран на балотаж между Цецка Цачева и ген. Румен Радев. Разликата между тях е около 4% - 26.3 % за Цачева срещу 22.5 % за Радев. Затова трудно може да се прогнозира кой ще е големият победител. Това до голяма степен ще зависи и от избирателната активност.

По думите на Димитрова има реални фактори, които определят тази малка дистанция между двамата основни претенденти.

Цецка Цачева – спада от 29.3 до 26.3. От къде идват тези 3% - отговорът е еднозначен – от традиционният електорат на ГЕРБ от големите градове и това са хора от средна класа, средни доходи и добро образование. Тя губи частично от един електорат през последните избори е бил гръбнака на партията, в градовете, където спечелиха местните избори. Ако в по-малките градове там задържа позиция. Отсъствието на активна кампания в големите градове, където е по-взискателната публика, на срещи с професионални общности донесе спад в подкрепата на кандидата на ГЕРБ. В същото време Румен Радев има лек ръст в подкрепата, който се дължи на частична мобилизация в БСП. Другият феномен при него е така нареченият „полезен вот“ – това е добра новина за него, но лоша за конкурентите му. Много рано първият тур беше преформатиран като кампания за втори тур – акцентът беше върху това кои кандидати ще отидат на балотаж. Така във фокуса останаха двамата първи. В такива случаи избирателите преформатират подкрепата си за малките партии към този, който има шансове да спечели. Така част от левите избиратели се преориентираха към ген. Радев, обясни аргументирано ситуацията Боряна Димитрова.

Тройката на устойчивия ръст

Трима са кандидатите, които качват подкрепа. Най-голям е ръстът на Каракачанов - с 4%, заради ясно ориентирана кампания и послания към избирателите, с което е успял да привлече и част от избирателите на ГЕРБ. Вторият, който генерира ръст е Веселин Марешки. Причина е отсъствие на големи политически дебати, от които се отказаха кандидатите. В такива случаи на преден план излизат материалните стимули – върху този терен, освободен от политическите играчи, се наместват икономически послания, които се чуват от избирателите и на които е заложил бизнесменът. Третият играч – Орешарски, е кандидатът, който бележи ръст заради солидната подкрепа на ДПС и частичната мобилизация на неговия електорат, като постепенно прави опити да изсмуква гласове от всички посоки.

Тройката на губещите

В тази кампания трима са кандидат-президентите, които или запазват или губят обществена подкрепа. Това са Трайчо Трайков, Ивайло Калфин и Татяна Дончева. Сериозно препятствие за тях се явява високата избирателна активност, в която те потъват. Въпреки голямата им активност, преносът на гласове както от ляво, така и от дясно и център към водещите кандидати, на практика ги е лишило от възможността достатъчно да се възползват от кампанията.

На финала Боряна Димитрова обясни, че тези президентски избори, че са различни от досегашните, заради факта, че двамата основни играчи на първи тур ще съберат малко над 50% от гласовете. Това  превръща и двамата в крехки скелети, които трудно ще удържат на масата от 1 800 000 избиратели на втория тур. Затова и изходът от тези избори е непредвидим. 

Сподели:

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.

КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата

"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"