Българинът харесва стара Европа и ЕС, заради възможностите, които му даде -свободата да пътува, възможността на образование и работа. Той обаче не харесват факта, че България не можа да заприлича на Европа.
Това коментара по БНТ социолога от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова по повод Деня на Европа, който отбелязваме днес.
Според нея в България има устойчива равносметка - ясно дисбалансирано отношение към Европейския съюз.
Димитрова подчерта, че големият проблем днес не е темата за икономическата криза. Според нея голямата тема е дали Европа е изправена пред ново разделение, нова студена война, берлинска завеса, украинската криза.
Боряна Димитрова констатира, че отношението ни към Европа по-често се разглежда в чисто битов план. По думите ѝ обаче, българите продължават да разчитат много повече на европейските институции отколкото на българските, предвид факта, че през последните месеци доверието към тях тотално се е сринало.
Още от България
Първан Симеонов: Йотова е шанс за управлението на Радев да се прелегитимира, няма готовност за протести срещу него
Според него истинският тест за това управление ще бъде през зимата, когато ще трябва представи реален реформаторски бюджет
България е последна в Европейския съюз по покупки на билети за събития онлайн
През 2025 г. едва 11,4% от българите са си осигурили посещения на събития по този начин
Нивото на Дунав край Русе продължава да пада, три кораба са заседнали
Спад е регистриран при всички крайречни градове от Видин до Силистра с изключение на Никопол