12 Февруари, 2026

Бойко Борисов осъди Волен Сидеров за клевета

Бойко Борисов осъди Волен Сидеров за клевета

Бойко Борисов спечели серия от дела за клевета срещу Волен Сидеров. Въпреки това премиерът трябва да плати 10 пъти по-голяма сума на осъдения лидер на „Атака”. Абсурдната ситуация се получава след решение на Върховния касационен съд (ВКС).

Делата за клевета на Борисов срещу Волен са 4 за твърдения в интервю за в. „Монитор” и едно за изявление в кулоарите на парламента през 2013 г. Тогава Сидеров говори, че лидерът на ГЕРБ е получавал „поток от черни пари”, които с правителствени и военни самолети били изнасяни в чужбина.

На първа инстанция Сидеров бе осъден да плати 205 000 лв., които бяха намалени на 70 000 лв. от Софийския апелативен съд. Решението на ВКС е Волен да плати само 3000 лв. на премиера и допълнително 302 лв. за разноски. Борисов обаче трябва да плати на Сидеров за разноски цифром и словом 35 225 лв..

„Парадоксът се получава, когато има прекомерно голяма редукция на иска”, обясни пред „Труд” Димитър Марковски, адвокат на Борисов. Според Гражданския процесуален кодекс ответникът също има право на заплащане на направените от него разноски, съразмерно с отхвърлената част на иска.

Наблюдатели споделят, че при подобен изход все по-малко обидени ще завеждат дела за високи обезщетения, защото накрая може да плащат на този, който ги е оклеветил.

Сподели:

Коментари (0)

Георги Харизанов: Формалното дистанциране на Андрей Гюров от ПП-ДБ звучи закъсняло и донякъде неубедително

Георги Харизанов: Формалното дистанциране на Андрей Гюров от ПП-ДБ звучи закъсняло и донякъде неубедително

Служебното правителство на Андрей Гюров влиза в мандата си с огромен обществен натиск и куп нереалистични надежди. Въпросът не е какво иска обществото, а какво реално може да направи изпълнителната власт по закон.

Деньо Денев: Никога не е имало служители на ДАНС сред обитателите на хижа „Петрохан“

Деньо Денев: Никога не е имало служители на ДАНС сред обитателите на хижа „Петрохан“

През юни 2024 г. в ДАНС са получени сигнали срещу неправителствената организация „Национална агенция за контрол на защитените територии“, председателствана от Ивайло Калушев

Съдът спря новите правила за паркиране в София

Съдът спря новите правила за паркиране в София

Става дума за новите текстове, които засягат платеното паркиране и организацията на движението