"Объркана е счетоводната политика на Националната здравно осигурителна каса", заяви пред БНТ зам. - министъра на здравеопазването Бойко Пенков.
Той коментира и бюджета на касата предвиден за тази година, като каза, че за първи път има такова голямо нарастване на бюджета на касата с над 400 млн. лева, което позволява да бъдат изплатени задълженията към чуждестранните каси.
По думите на Пенков, тази година в бюджета на НЗОК има предвидени 73 млн. лв.
"Това са парите, за които българската национална осигурителна институция е предложила на сдружението на германските каси и на другите да бъдат разплатени. Те са разсрочени задължения, които са платими към тази година. Ще има поредица от срещи, за да може да се планира с чуждите осигурителни институции темпа на разплащане, така че да се изчистят всички задължения", каза още Бойко Пенков.
"Това го имаше преди 15 години в Европа. Някои хора отиваха да получат лечение в съседна държава. Това наложи да се освободи движението на хората да могат да получават медицинска и друг вид помощ в рамките на съюза. Цените и консултациите, които плащаме ние са по-различни от тези, които са като възможност. За пръв път в последните години имаме такова нарастване на приходите в бюджета на касата. Това са над 400 млн. Това ни даде възможност преговаряйки с лекарския съюз да променим някои цени, които не бяха пипани десетилетие", допълни още Бойко Пенков.
"От тук нататък означава, че вече ще имаме основанието да търсим работата да бъде добре свършена. Повече пари по-добро качество. Това, което може да се направи за извънболничната помощ, няма смисъл да плащаме за скъп болничен престой, когато нещо може да се случи вътре. Трябва да се направи преустойностяване на тази услуга навън", коментира той.
Още от България
Калина Андролова: Пиарът на Радев не може да промени ходове на политическа несъстоятелност и грешки
"Той е грим, който подчертава хубавите страни, глупостта остава резистентна. Но широките маси се кефят, те са податливи на елементарни декори", пише тя
Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем
Предоговарянето на споразумението с турската компания е добра новина, защото то е неизгодно за България, смята той
Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът
Поставените въпроси не са от компетентността на местната власт и не може да бъдат решавани чрез местно допитване