22 Юни, 2026

Бойко Рангелов: Имаме апаратура за ранно предупреждение за земетръси, но не и пари за използването й

Бойко Рангелов: Имаме апаратура за ранно предупреждение за земетръси, но не и пари за използването й

„Не трябва да се плашим от станалите в Македония поредица земетресения, защото основното беше по-слабо това в Перник, казва сеизмологът от Минно-геоложкия институт.

„Не трябва да се плашим от станалите в съседна Македония  поредица от земетресения, защото основното беше по-слабо това в Перник.

Основният трус беше от 5 степен. Средната статистика казва, че при магнитуд 5 земетръсната активност ще продължи около 1 година. В Перник беше същото”, обяснява сеизмологът от Минно-геоложкия институт.

Това е сравнително далеч от нас. Но да не забравяме, че през 1904 на македоно-българската граница става земетресение от 7,8 степен, там е Крупнишкото огнище”, припомня Рангелов.

„Оказа се, че на територията на Македония наистина има загаснал вулкан, изригнал преди 25-30 000 години. Това, което се случва, е поствулканина активност”, казва специалистът.

Той допълва, че е имало и изригване на сероводород, който се усещал на 3 км. Дори и при загаснал вулкан, това се случва. У нас това е вулканът Кожух край Петрич.

Пад македонския вулкан няма магмена камера, значи не може да изригва. Местните хора казват, че е имало и гейзерна активност с изхвърляне на черна вода, посочва Рангелов.

Експертът от МГИ дава и пример с поредицата от базалтови могили покрай Свищов-Сухиндол, образувани от изригване на вулкани, което е необичаен природен феномен.

Трябва да сме благодарни, че всички земи около нас са доста по-сеизмично активни, казва Рангелов.
Но не трябва да се успокояваме. От 1901 до 1928 г. у нас стават 5 земетресения с много вторични и прехождащи трусове. Сега сме в период на затишие. Това е геодинамиката.

Япония и САЩ са най-напред в прогнозирането, но след като не успяха да предупредят за два силни труса, сега наблягат на сеизмичната устойчивост, информира специалистът.

В България имаме апарати за ранно предупреждение, но нямаме  100 000 лв., за да ги използваме.
В момента системите за ранно предупреждение са хит в световен мащаб. Тези системи работят когато стане трусът като отчитат придвижването на първични и вторични вълни.

Апаратурата е американска, но стои в мазе заради липса на пари. Чака се одобрение от МОН за проекта, за да се пусне в експлоатация. А парите са планирани.

Има и система на черноморското крайбрежие, тя работи, но не дава предупреждения, съобщи, Бойко Рангелов.

Сподели:
Горанов: Необходими са разговори за общ кандидат-президент между всички, които се определят като център-дясно

Горанов: Необходими са разговори за общ кандидат-президент между всички, които се определят като център-дясно

По думите му, ако има единна и ясна кандидатура център-дясно, тя има шансове да спечели изборите, ако няма такава – няма шансове

Емилиян Гебрев: Сътрудничеството с Украйна в производството на дронове е важно за България

Емилиян Гебрев: Сътрудничеството с Украйна в производството на дронове е важно за България

Украинската армия е най-силната в момента - "армия, която непрекъснато е в окопите и на фронта, с натрупан огромен опит и с непрекъснато снабдяване с боеприпаси"

Йотова клекна за втори път пред руския патриарх Кирил, но вече като президент

Йотова клекна за втори път пред руския патриарх Кирил, но вече като президент

Илияна Йотова  демонстрира, че мръсната руска война, православието и християнството разглежда единствено от русофилска и путинофилска гледна точката, а не като българофил, както повелява конституцията и поста, който заема

Коментари (0)