4 Април, 2026

БПЦ: Каноните не позволяват общо богослужение на патриарха и папата

БПЦ: Каноните не позволяват общо богослужение на патриарха и папата

Патриарх Неофит

Патриарх Неофит ще се срещне с папа Франциск в Синодалната палата на 5 май, така както предвижда проекто-програмата за апостолическата визита, но общо богослужебно в храм-паметника „Александър Невски” няма да има. Това става ясно от взетото единодушно решение от Светия Синод публикувано на сайта на патриаршията.

Светият Синод ще подготви и изпрати отговор до апостолическия нунций у нас  Анселмо Гуидо Пекорари, в което да се подчертае, че поканата за гостуването на папата идва от държавните власти и е редно основните мероприятия да бъдат съгласувани с държавните институции.

„Що се отнася до онази част на предложената ни проекто-програма, която включва участието на представители на БПЦ-БП, бихме искали да Ви информираме, че Негово Светейшество Българският патриарх, заедно с членове на Св. Синод са готови да приемат папа Франциск за среща в Синодалната палата на 5 май 2019 г., както е предвидено в изпратената ни проекто-програма.

Посещение на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски” е възможно, но бихме искали да подчертаем, че каквато и да е форма на отслужване на общо богослужебно или молитвено последование, както и поставянето на богослужебни одежди, за нас е неприемливо, тъй като Светите Канони не допускат това. В тази връзка участието на патриаршеския хор също се явява невъзможно”, казват от Светия Синод.

Те отхвърлиха и предложението дякон Иван Иванов да бъде преводач по време на цялата визита на папа Франциск у нас, а само при посещенията в сградата на Св. Синод и „Св. Александър Невски”. Клирици на БПЦ-БП няма да участват и във всички останали събития от програмата на визитата на папата. 

Сподели:

Коментари (0)

Тодор Тагарев: Украйна не само има козове, но става важна и за други

Тодор Тагарев: Украйна не само има козове, но става важна и за други

Бившият военен министър поздрави Володимир Зеленски за това, че предлага ефикасен и евтин начин на защита от иранските дронове там, където американците не предлагат нищо

След 70- годишно подчинение, България най-после излиза от орбитата на Москва

След 70- годишно подчинение, България най-после излиза от орбитата на Москва

С подписването на споразумението между София и Киев страната ни скъсва с опеката на Кремъл и застана открито до Украйна

Антон Кутев: Грозевци внушават мита за руските зависимости на Румен Радев, искат намеса на Европейската комисия

Антон Кутев: Грозевци внушават мита за руските зависимости на Румен Радев, искат намеса на Европейската комисия

Политикът номад мълчи, че в програмата на „Прогресивна България“ няма нито една дума за Кремъл и за мръсната политика, която води към съседни държави и Европа