15 Януари, 2026

Броят на безработните у нас е спаднал с над 45 на сто за последните 13 години

Броят на безработните у нас е спаднал с над 45 на сто за последните 13 години

Най-голям е броят на безработните със средно образование - 99,6 хил. души; с основно, начално и по-ниско - 65,3 хил. души

Броят на безработните у нас е спаднал с над 45 на сто за последните 13 години - от 449,1 хил.души до 247,2 хил. души за периода 2003-2016г., показва анализ на Българската търговско-промишлената палата (БТПП), разпространен от пресцентъра на работодателската организация.
Коефициентът на безработица е намалял от 13,7 на сто през 2003г. до 7,6 на сто за 2016г. , а за третото тримесечие на 2017 г. е достигнал нива от 5,8 на сто по данни на НСИ и съответно 200,2 хил. безработни.
Единствено Румъния е с по-ниска безработица от нашата по последни данни с коефициент на безработица от 5,2 на сто. В съседните страни се наблюдават значително по-високо нива на безработица - Сърбия -15,6 на сто, Македония- 23,2 на сто, Гърция- 20,7 на сто, Турция- 10,7 на сто (по данни на Международния валутен фонд от World Economic Outlook 2017).
Тази положителна за страната ни статистика се дължи на подобряване на бизнес климата, но и на недостига на кадри, който е основен проблем пред бизнеса, видим от проучванията на БТПП, пише БТА.

Най-голям е броят на безработните със средно образование - 99,6 хил. души; с основно, начално и по-ниско - 65,3 хил. души и най-малък е броят на хората с висше образование - 35,2 хил. души. Голяма част от тези хора не могат да си намерят работа, поради ниската квалификация, която имат. От друга страна има още 205 хиляди души от населението, които не търсят работа, макар да имат готовност да почнат. Този своеобразен резерв за пазара на труда обаче в последните години силно намалява - през 2011 г. тази група хора са били 284 хиляди души. 
Проучванията на БТПП показват, че компаниите изпитват силен недостиг на квалифицирани кадри, като най-много се търсят IT специалисти, хора, завършили машинно инженерство, както и служители в туристическия бранш, транспорта и строителството.

Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

До 15 януари се очаква и техниката, която беше закупена по извозване и сметосъбиране да пристигне.