27 Януари, 2026

БСП: Рестартираме Бургас – Александруполис

БСП:  Рестартираме Бургас – Александруполис

БСП ще работи за рестартиране на проекта за петролопровод Бургас – Александруполис, ставя ясно от предизборните предложения на партията, съобщи "Флагман"

Ексдепутат е коментирал неофициално пред изданието, че не би било редно да се предлага възобновяването на проекта, тъй като той бил на практика неосъществим и ще създаде нови излишни страхове у местното население.

От друга обаче Драгомир Стойнев, бивш енергиен министър в правителството на Пламен Орешарски, обяснил, че това не е така. 

"Лично за мен всеки един проект, който ще донесе полза за страната, трябва да бъде осъществен. В крайна сметка към този проект продължава да има интерес, но вече ще се преценява доколко и кога трябва да се реализира. Но е хубаво, че не само руски, но и други компании проявяват интерес за подобен проект. Разбира се трябва да се спазват всички екологични изисквания", заяви Стойнев.

Бургаският депутат от последните два парламента Атанас Зафиров е на подобно мнение. Той обаче обясни, че това не е окончателната програма на БСП: 

"Това е вариант, който е представен за обсъждане. Ще бъде обсъждан на Конгреса и след редакции и корекции ще се превърне в окончателна управленска платформа. БСП винаги е била за големите проекти, които освен всичко друго създават и сигурност. И аз изцяло подкрепям партията в тази й позиция".

"Категорично смятам, че спирането на този проект навремето обслужи икономическите и политическите интереси на Турция, защото щеше да пресече трафика през проливите", коментира той.

Предложението звучи на пръв поглед шокиращо от гледна точка на настроенията в Бургаска област, където преди няколко години бяха проведени няколко общински референдума. Резултатите от тях бяха категорични – почти 100 процента от гражданите, гласували на допитванията, се обявиха против петролопровода, припомня "Флагман".

Основните страхове са, че проектът, който е приоритетно руски, може да доведе до екологични проблеми и да навреди сериозно на туризма.

След няколкогодишна сага в края си 41-ото Народно събрание през март 2013 г. разтрогна споразумението с Русия и Гърция за изграждане на тръбата.

Сподели:

Коментари (0)

Йотова обяви графика си за разговори с евентуалните служебни премиери

Йотова обяви графика си за разговори с евентуалните служебни премиери

Тя ще изпълни процедурата по Конституция, като най-много срещи ще проведе на 28 януари

“Да, България” настоя за проверки на съдебните заплати и министерските бонуси

“Да, България” настоя за проверки на съдебните заплати и министерските бонуси

От партията поискаха парламентът да възложи на Сметната палата проверка на механизмите за определяне и изплащане на бонусите в министерствата, както и на възнагражденията в съдебната система

Още едно знаково лице на ПП остава извън листите

Още едно знаково лице на ПП остава извън листите

Бившият регионален министър Андрей Цеков е заявил, че няма да се кандидатира за депутат...по лични причини