БСП: Цинизъм е твърдението на Герджиков, че ГЕРБ са спечелили заради осигурения от кабинета честен вот
"Изявлението на премиера Огнян Герджиков, направено в края на мандата му, че ГЕРБ са спечелили в резултат на осигурените от правителството честни избори, е цинизъм“, се казва в политическата оценка на БСП за работата на служебния кабинет, разпространена от пресцентъра на партията.
Според нея политическият профил на служебния премиер, както и присъствието на ярки фигури от десницата, зам.-министри от кабинета на Бойко Борисов - са придали на служебното правителство ясна дясноцентристка насоченост.
„От самото му създаване стана ясно, че правителството не е в състояние да коригира тежките демократични дефицити, очертали се през последните няколко избора, както и да обезвреди изборните механизми на управляващата втори мандат десница“, се казва още в документа.
От БСП припомнят, че веднага след започването на работа на кабинета - е била поставена задача на министрите за проверка на дейността на предходното правителство и публично огласяване на резултатите, които са били повърхностни и формални.
„Проверките на служебното правителство дадоха възможност на бившите министри от кабинета на премиера да се включат активно в предизборната кампания“, подчертават от партията.
Според левицата по-съществените проверки са били направени в министерствата, ръководени от „реформаторите“, като те са били последвани от действия на Прокуратурата. Така вината и пропуските за управлението на кабинета на Борисов е било стоварено върху разпадащия се и без друго Реформаторски блок.
„Големите провали на правителството на ГЕРБ, а така също и политики в отделните сектори с висок корупционен риск, каквито бяха: обезпечената с бюджетен ресурс програма за саниране на жилища, въвеждането на пръстови отпечатъци в здравеопазването, действията на МВнР, за смяната на кандидатурата ни за генерален секретар на ООН, състоянието на енергетиката, нивото на външната задлъжнялост на държавата - останаха без необходимото внимание в доклада за наследството на кабинета на ГЕРБ“, уточняват от партията.
От БСП подчертават и някои от основните действия на служебното правителство - преодоляха се сериозните забавяния в подготовката на Българското председателство на ЕС 2018 г., отмени се Постановление 208 и концесията на летище „София“.
Още от България
Израелският посланик за станалото в Банско: Изолиран случай - реагирайте, осъдете го, постарайте се да не се случи отново
„Израелците разбират и осъзнават, че не можеш да сочиш с пръст цял един народ за поведението на четирима, петима"
Как се променят складовете в България: автоматизация, електрификация и недостиг на хора
Недостигът на работна ръка постепенно променя инвестиционните решения на българските компании. През юни 2026 г. 32,4% от предприятията в промишлеността посочват недостига на хора сред факторите, които ограничават дейността им. Заедно с растящите разходи за труд това насочва вниманието към процеси, в които една и съща работа може да се извършва с по-малко ръчни операции.
Нивото на Дунав продължава да спада, учените предупреждават за екокатастрофа
В момента нивото на реката е 109 см. под условната нула - понижение с още 5 см