Свободните легла в монтанската болница вече са свършили, съобщи началникът на отделението д-р Събчева. 40 души са хоспитализираните болни от Белоградчик в Монтана. Огнището на заразата е в ромската махала „Карловица” на Белоградчик, а вероятните причини са лоша лична хигиена и лоши условия на живот. 89 е общият брой на заболелите там, съобщиха от пресцентъра на здравното министерство. Част от тях се лекуват и в ломската болница "Свети Николай Чудотворец”. Повечето от заболелите са на възраст до 18 години, като най-засегнати са децата между 5 и 15 години, които са 88% от заболелите.
В махалата е извършена цялостна дезинфекция, дадени са указания на общината за редовно сметосъбиране, екипи на Областната дирекция по безопасност на храните извършват проверки в хранителните заведения. В детската градина и училището е направено предписание за недопускане на лица, които са били в контакт със заболелите, уточни шефката на монтанското РЗИ д-р Караилиева.
Преди година взрив на хепатит А беше регистриран в пловдивския ромски квартал Столипиново. За профилактика на така наречената болест на „мръсните ръце” здравните власти препоръчват често миене на ръцете със сапун, избягване на контакти с болни, както и добро измиване на приборите на хранене. Предвид започващия есенен сезон се очаква заболеваемостта от вирусен хепатит А да се повишава стойности, близки до тези от 2011 г., когато са болните са били 6000 души. Възможно е да възникнат епидемични взривове сред рискови групи с ниска здравна култура и в други населени места, алармираха от МЗ.
Още от България
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци