13 Март, 2026

Черен ден - залавят Левски в Къкренското ханче

Черен ден - залавят Левски в Къкренското ханче

В деня, в който честваме Св. Стефан – първия светия, умрял за Христовата вяра, през вече далечната 1872 г. турски заптиета обграждат Къкринското ханче и след кратка схватка залавят Апостола на свободата Васил Левски.

От тогава са изминали 144 години, но трагичните събития през онзи драматичен декемврийски ден са останали святи за българите.

Според информация в писмени документи е известно, че по внушение на Васил Левски ханчето в с. Къкрина е наето от Ловчанския частен революционен комитет. За ханджия е определен Христо Цонев Латинеца, местен човек, преселен в Ловеч и съратник на Васил Левски. Ханчето е включено в комитетската мрежа и в него намират подслон хора на Вътрешната революционна организация.

Точно тук са заловени от Ловчанската турска полиция Апостола и двамата му придружители Никола Цвятков и Христо Цонев Латинеца. След обесването на Левски придружителите му са освободени и се завръщат по домовете си в Ловеч.

Ханчето е изоставено и спира да функционира. В края на 19 век пожар унищожава порутената постройка и остават само основите ѝ. През лятото на 1901 г. проф. д-р Параскев Стоянов, заедно с Никола Цвятков, посещава руините на ханчето и прави архитектурна снимка на основите. Записва разположението и размерите на стаите. На 26 декември 1901 г. ловчанци и къкринци поставят паметна плоча на мястото, където е бил заловен Апостола, а по-късно поемат инициатива за възстановяването му.

Сподели:

Коментари (0)

Атлантици: Маскирани сталинистки съюзи "неутрално" ще наблюдават изборите на 19 април

Атлантици: Маскирани сталинистки съюзи "неутрално" ще наблюдават изборите на 19 април

Атлантическият съвет на България и Съюзът на офицерите от резерва „Атлантик“ настояват ЦИК незабавно да промени решението си и да отмени регистрацията като наблюдатели на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР) и наскоро създаденото сдружение „Дойран наблюдатели“

Гюров: България е сред първите места в света по изведени хора от района на войната

Гюров: България е сред първите места в света по изведени хора от района на войната

На специална церемония в присъствието на премиера и външния министър бяха наградени отличилите се дипломати от всичките дирекции на МВнР за участие в евакуацията на българите

Удължителният бюджет мина на първо четене след бурни и дълги дебати

Удължителният бюджет мина на първо четене след бурни и дълги дебати

Как държавата ще продължи да функционира до редовния бюджет е големият въпрос, който стои пред настоящите управляващи