18 Март, 2026

Червени избиратели посичат Станишев, бутат 15-ия в листата напред

Червени избиратели посичат Станишев, бутат 15-ия в листата напред

Наблюдатели коментират, че не е изключено Сергей Станишев да понесе още едно поражение, след катастрофалната загуба от опонента си Бойко Борисов и ГЕРБ. Причината е, че той може да бъде изместен от първото място в евролистата на столетницата от 15-ия в нея – напълно неизвестният Момчил Неков.

Евентуалното поражения на социалистическия лидер наблюдателите обясняват с факта, че много избиратели са отметнали "номер 15" и на двете места в бюлетината - и в квадратчетата за партии/коалиции, и в кръгчетата за преференциален вот.

За момента ЦИК не е отчела официално резултата от преференциалното гласуване. Справка в публикуваните вече протоколи сочи, че е много вероятно Станишев да бъде изместен от първото място. По същата логика личният вот за Неков може да се окаже по-висок и от този на втората в листата Илияна Йотова. Практическият резултат от това ще е, че въпреки неизбираемото си 15-о място, Момчил Неков може да си спечели мандат в Европейския парламент.

Като имаме предвид резултата от изборите, засега КБ взема 4 мандата. Ако няма пренареждане и се пропусне водачът Станишев, те отиват при Илияна Йотова, Георги Пирински, Петър Курумбашев и Достена Лаверн. Това означава, че Неков би "изял" мястото на Лаверн, която ще се окаже шеста, а не пета. Ако пък КБ вземе и висящия на 200 протокола 17-и мандат, тогава и Лаверн влиза, а извън ЕП остава следващата в листата Светлина Йолчева.

Сподели:

Коментари (0)

Ивайло Мирчев: Хората не се интересуват как се правят кремвирши, а искат да разбием модела

Ивайло Мирчев: Хората не се интересуват как се правят кремвирши, а искат да разбием модела

За  Радев не знаем накъде гледа – към ЕС, към САЩ или към Русия - той гледа наоколо, а ние винаги сме гледали повече към Брюксел

Маркет линкс: „Прогресивна България“ е с 21.1%, за първи път толкова висок процент колебаещи се

Маркет линкс: „Прогресивна България“ е с 21.1%, за първи път толкова висок процент колебаещи се

„Очевидното е обаче, че ние трябва да имаме може би дори тройна коалиция.“ Виждате, че няма политическо противопоставяне - между „Прогресивна България“ и останалите политически формации от т.нар. статукво, напрежене няма, и от едната, и от другата страна, коментира Добромир Живков.

Кабинетът ще предложи рокади при военните и председатели на Съвета за икономически анализ

Кабинетът ще предложи рокади при военните и председатели на Съвета за икономически анализ

Ще бъда утвърдени и разходите за командировки в страната на премиера и министрите в служебното правителство