23 Януари, 2026

Четат на 1 юли присъдите на имамите, обвинени в радикален ислям

Четат на 1 юли присъдите на имамите, обвинени в радикален ислям

Апелативният съд на Пловдив ще се произнесе на 1 юни относно т.нар. "дело на имамите".

След като два дни магистратите отново подробно разгледаха всички обстоятелства и факти по делото, днес  приключиха пледоариите на защитата и държавното обвинение. В последната си дума пред съда подсъдимите заявиха, че са невинни и поискаха да бъдат оправдани, предаде БГНЕС.

Подсъдими по делото за проповядване на антидемократична идеология са Ахмед Муса Ахмед, Саид Мутлу, Абдуллах Салих, Неджми Дъбов, Хайри Шерифов, Байрам Ушев, Ахмед Абдуррахманов, Изет Джалев, Мохамед Камбер, Юсуф Горелски, Найме Горелска, Али Хайраддин и Али Ходжа. Пазарджишкият окръжен съд постанови ефективна присъда от 1 година затвор при първоначален строг режим на Ахмед Муса Ахмед, условна присъда за Саид Мутлу, а останалите обвиняеми бяха признати за виновни за членуване в нерегистрирана организация, като девет от тях получиха глоби от по 2 000 лв.

Апелативна прокуратура-Пловдив поиска наказанията да бъдат увеличени. Защитниците на подсъдимите поискаха присъдата да бъде отменена, вместо това да се постанови оправдателна.

Сподели:

Коментари (0)

Смениха формирования от войските в Многонационалната бойна група на НАТО в България

Смениха формирования от войските в Многонационалната бойна група на НАТО в България

Военнослужещите от 31-ви механизиран батальон от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада предадоха отговорностите си на военнослужещите от 38-ми механизиран батальон от бригадата

Предпоследната група с български полярници ще отпътува утре за базата ни на остров Ливингстън

Предпоследната група с български полярници ще отпътува утре за базата ни на остров Ливингстън

Пътят на групата на проф. Пимпирев продължава с полет на Колумбийските военновъздушни сили на борда на самолета „Херкулес С130” за остров Кинг Джордж, където отново ще се срещнат с втората група

Съдът отхвърли искането 49 депутати срещу решението на парламента за избор на премиер

Съдът отхвърли искането 49 депутати срещу решението на парламента за избор на премиер

Решенията по спорове за законност на избора на народен представител влизат в сила от датата на постановяването им преди тяхното обнародване