18 Юни, 2026

Д-р Ангел Кунчев: За момента заразата от морбили е ограничена

Д-р Ангел Кунчев: За момента заразата от морбили е ограничена

"Имаме само двама души, които се нуждаят от по-сериозно интензивно лечение от морбили, другите го изкарват със средна тежест. Лошото при морбили е, че са възможни по-късни усложнения, така че децата трябва да се наблюдават в близките 1-2 години",  заяви държавният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев в сутрешния блок на БНТ.

"За момента заразата е ограничена, вече 2-3 ден нямаме нови случаи, но може да се предполага, че вирусът продължава да циркулира и ако намери неимунизирани лица, независимо от възрастта може да се заразят. Инфекциозните заболявания се лекуват в инфекциозни клиники", каза още той. 

"Родителите трябва да съдействат активно и да водят редовно децата за имунизации, а лекарят трябва да настоява и да търси детето до последно, когато по календар дойде времето за имунизация, да не я пропуска", категоричен бе д-р Кунчев.

"България е светлото петно на Балканите и в Европа, тъй като имаме само 21 клинични картини за морбили. В сравнение с Македния в страната бройката на заразените е малка. Въпросът е да я задържим", разкри докторът. 

"В ситуация на епидемия хората са доста по-информирани. Изпратихме писма до всички общопрактикуващи лекари да си проверят списъците и всички деца до 18 години, за да не позволим да се разрасне болестта", допълни държавният здравен инспектор. 

"Родителите имат право на мнение спрямо децата си, но при липса на имунизация се застрашават и други хора и деца. Става въпрос за колективен имунитет", завърши д-р Ангел Кунчев. 
Сподели:
Мартин Димитров: Всички заплати в бюджетния сектор трябва да станат публични

Мартин Димитров: Всички заплати в бюджетния сектор трябва да станат публични

Никой не ни е дал конкретен разчет как са изчислени тези 3,8 милиарда евро дълг, трябва да се приеме план за реформи и бюджет с дефицит 3%, заяви депутатът от ДБ

Поредната манипулация: Радев заговори за „кръстоносни походи“ преди гласуване на новите санкции срещу Русия

Поредната манипулация: Радев заговори за „кръстоносни походи“ преди гласуване на новите санкции срещу Русия

Премиерът е непреклонен, че санкциите срещу агресора не са успели да спрат войната в Украйна, затова пък сериозно влияят на българската икономика

Радев на връх рождени си ден: От новата власт винаги се иска много и веднага

Радев на връх рождени си ден: От новата власт винаги се иска много и веднага

Премиерът изтъкна, че бъдещето на България зависи изключително много от това как ще работи централната власт с местната власт, защото не може да има слаби региони и силна модерна държава

Коментари (0)