5 Февруари, 2026

Д. Йончев: Не споделяме идеята за разделяне на Македония

Д. Йончев: Не споделяме идеята за разделяне на Македония

"Даниел Митов даде ясен отговор на спекулациите на министър Лавров по темата „Македония“ и разделение на република Македония между Албания и България със своята много ясна, категорична, макар и дипломатична позиция", заяви пред БНР експертът Арман Бабикян, който определи изказването на руския дипломат като "една очевидна провокация, която минава върху най-чувствителната струна на македонското общество". 

"Подялбата е била между България и Албания, тъй като Сърбия е много близка до политиката на Москва", коментира той.

"Позициите на Москва в Белград са традиционно сили. Ухажването на застаналата на колене Атина от страна на руската дипломация продължава, така че да попаднат България и Албания на прицела на руския външнополитически речетатив е съвсем нормално. Ненормално е в България да се намират отговорни говорители на обществено мнение, които ни повече, ни по-малко, далеч преди Сергей Лавров, развиха тезата за това, че тази страна ще се разпадне", каза още Бабикян.

Проф. Димитър Йончев заяви, че през 2000 – 2002 г. е чувал теза за разпад на Македония от косовски политици, но тогава в "подялбата" е била включена и Гърция.

"Акцентът в изказването на Лавров е, че там се опитват да направят цветна революция с външна намеса, но ние нито се намесваме там, нито споделяме тази идея на косоварите за разделяне на Македония, така че трябва да оставим тези неща настрани", коментира той.

Сподели:

Коментари (0)

Божанов за ужаса в "Петрохан": Преструващи се на гл. прокурори се правят на филмови критици, вместо да разследват

Божанов за ужаса в "Петрохан": Преструващи се на гл. прокурори се правят на филмови критици, вместо да разследват

По неговите думи в публичното пространство циркулират най-различни версии по случая

Бивш зам. прокурор на София: С версиите за убийствата на "Петрохан" разследването отива под храстите

Бивш зам. прокурор на София: С версиите за убийствата на "Петрохан" разследването отива под храстите

“Oбществото действително иска отговори", заяви Роман Василев. Но от отговорите, които дават държавните институти, възникват все повече въпроси.

Закопчаха бургазлия, произвеждал синтетична дрога на тавана си

Закопчаха бургазлия, произвеждал синтетична дрога на тавана си

Полицаи иззеха множество наркотици от таванското помещение на жител на Бургас, превърнато в лаборатория за производство на синтетична дрога