30 Април, 2026

Даниел Митов: България е под тежък натиск, ние сме фронтова линия на 3 млн. мигранти за ЕС

Даниел Митов: България е под тежък натиск, ние сме фронтова линия на 3 млн. мигранти за ЕС

"Нито един месец не е спокоен по отношение на мигрантския натиск от Турция към България и затова визитата на премиера Борисов в Истанбул е от изключително значение за страната ни. България ще търси сътрудничество от турските власти, за да се прецизират някои практики по охраната на границата". Това заяви пред БНТ външният министър Даниел Митов.

По думите му, не може домашни животни, оставени без надзор на по-малко от 50 метра от браздата или нощен риболов край границата да се наричат ''граничен инцидент", а 100 или 200 души на границата да не се приемат за такъв. Митов допълни, че оградата по границата с Турция ще бъде завършена сто процента. Междувременно правителството ще гласува днес промяна в устройствения правилник на агенцията за бежанците, която позволява обособяването на помещения от затворен тип в бежанските центрове. След безредиците от неделя вечерта в бежанския лагер в Харманли вече има вечерен час и засилен полицейски контрол. От Агенцията за бежанците са подготвили и промени в Закона за убежището, които предвиждат определянето на зони за придвижване на лицата в процедура по предоставяне на международна закрила.

Външният министър допълни още, че Европа трябва да действа като едно цяло, за да се справи с мигрантската криза, а Европейският съюз вече се оформя като територия с ясни външни граници. "Премиерът Борисов реши да предприеме определени стъпки в двустранните ни отношения с Република Турция. По никакъв начин България не е правила друго, освен да защитава ЕС и общата европейска миграционна политика, но в същия момент ние не можем да си позволим да не обръщаме внимание на рисковете и опасностите както в двустранен план, така и в рамките на ЕС. Не може премиерът да бъде критикуван за това, че активен двустранен диалог с Република Турция", каза още Митов.

В Турция има повече от 3 млн. мигранти. Това е тежък натиск, който се отразява както на Турция, така и на региона. България е първата държава от Европейския съюз, граничеща с Турция, затова напълно основателна беше тревогата, че напрежението и ултимативният подход няма да доведат до нищо добро. Ето защо ходът на премиера Борисов да предприеме стъпки за осъществяване на диалог с Турция, беше правилен. България практически е фронтова държава, която е длъжна и има отговорността да пази и останалите държави членки на Европейския съюз - както през двустранните си отношения, така и в разговорите в рамките на Европейския съюз,

Сподели:

Коментари (0)

Изпращаме април с жълт и оранжев код за значителни валежи в цялата страна

Изпращаме април с жълт и оранжев код за значителни валежи в цялата страна

Термометрите тръгват надолу и максималните температури ще са между 9° и 13°

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Божидар Божанов увери, че са положили всички усилия

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

ПП и ДБ запазват съюза си, но се разделят в парламента – Асен Василев обяви общо явяване на президентските избори и координирани политики въпреки отделни групи. Напрежение, стратегически разломи и нова политическа конфигурация в десния сектор.