27 Февруари, 2026

Даниел Митов призна: България е заплашена от терористите на "Ислямска държава"

Даниел Митов призна: България е заплашена от терористите на "Ислямска държава"

“Ислямска държава” е реална заплаха, това е един от конфликтите в близост до България, до границите на Европейския съюз. Трябва да сме наясно, че никой на този свят не е застрахован срещу терористична дейност". Така коментира действията на терористичната организация външният министър на България Даниел Митов пред "Труд". По думите му битката по елиминирането на корена на проблема – съществуването на “Ислямска държава” на територията на Сирия и нейното разпространение към Ирак и Либия, трябва да се активизира. "Ние сме част от международната коалиция за борба с “Ислямска държава”, помогнахме на Иракски Кюрдистан с леко въоръжение и муниции", допълни министърът. 

Той каза още, че няма данни за българи, които да се бият на страната на “Ислямска държава”. "Инициирахме промени в българското законодателство, които да криминализират участието на български граждани. Важно е да кажем, че това е част от нашата битка за присъединяване на България към Шенген. Членството ни е свързано с битката срещу чуждестранните бойци. Пълният достъп до Шенгенската информационна система ще ни даде възможност много по-ефективно да идентифицираме тези, които преминават през територията на страната. България отдавна функционира като шенгенска държава, която практически е изпълнила всички технически критерии. Трябва да се направи стъпката както България, така и Румъния да станат част от шенгенското пространство, макар и първоначално само по отношение на въздушните граници", категоричен е Митов. 

Сподели:

Коментари (0)

Министърът на земеделието: Продажбата на хижа "Петрохан" е извършена необичайно бързо

Министърът на земеделието: Продажбата на хижа "Петрохан" е извършена необичайно бързо

"От друга страна, ИАГ се е държала изключително професионално през цялото време, правили са проверки и предписания са издавали, така че в техните действия и умисъл от 2022 г. насам ние нямаме абсолютно никакви съмнения", каза Христанов 

Николай Нанков: Няма заложена бомба от кабинета "Желязков" с цената на водата (Видео)

Николай Нанков: Няма заложена бомба от кабинета "Желязков" с цената на водата (Видео)

Ако служебният регионален министър не спре поскъпването на водата, значи просто се разиграва театър за пред публиката

София Андреева, фенката на Калушев:  Ако ме намерите самоубита, да знаете, че нямам такива намерения!

София Андреева, фенката на Калушев: Ако ме намерите самоубита, да знаете, че нямам такива намерения!

В хижата има тунел, водещ към Северна България. Така е построена през 80-те години на миналия век. Била е замислена като тренировъчен център за разни организации", казва тя