19 Юни, 2026

Даниел Митов: В Брюксел съществуваше съмнение, че на България може да се разчита

Даниел Митов: В Брюксел съществуваше съмнение, че на България може да се разчита

„Съществуваше съмнение, както в Брюксел, така и сред всички западни партньори за това доколко на България може да се разчита в определени моменти. Трябва да дадем ясен сигнал, че това не е така и че сме лоялен член на НАТО и Европейския съюз”. Това заяви служебният министър на външните работи Даниел Митов в ефира на БТВ.

Според него сигналът ще дойде през разговорите и подготовката за срещата на върха на НАТО в Уелс през септември. Също така и чрез подготовката за Общото събрание на ООН. Друг начин ще е защитаването на кандидатурата на Кристалина Георгиева.

„Ситуацията в Украйна безспорно е притеснителна и тя ще е индикация за това къде седи България. Друг знак къде реално се намираме в позициите си, е Южен Поток. Няма да търсим сензации, но трябва да видим реалната картина.” допълни той.

Относно кандидатурата за еврокомисар на Кристалина Георгиева, Миков заяви, че трябва да се вземе максимума. „За годините, в които тя е била на тази позиция, е извоювала много сериозни позиции и авторитет. Тя е безкрайно харесвана,. Също така е възприемана и като човек, който може да балансира” обясни министърът.

Той обясни, че никой друг ресор не би бил неуспех и че се „целим високо”. Той приветства състава на служебния кабинет и заяви, че според него, не е партийно повлиян.

Сподели:
Иван Демерджиев: Пеевски ми връчи медал със сигнала до прокуратурата

Иван Демерджиев: Пеевски ми връчи медал със сигнала до прокуратурата

"Твърденията за склоняване на свидетели и фабрикуване на сигнали не са просто върхът на политическото лицемерие, а са чиста форма на психологическа пародия",

Проверяват над 800 удостоверения за търпимост, издадени във Варна - да не са фалшиви

Проверяват над 800 удостоверения за търпимост, издадени във Варна - да не са фалшиви

Издадена заповед за освобождаване на директора на местната служба по геодезия и кадастър

Ресорната комисия гласува НС да решава за охраната от НСО, службата възрази - липсва нужната компетентност

Ресорната комисия гласува НС да решава за охраната от НСО, службата възрази - липсва нужната компетентност

Заместник-началникът на НСО полк. Бойко Василев посочи, че Народното събрание не разполага с експертен капацитет за самостоятелно формиране на преценка и степен на риск

Коментари (0)