Спекулации са, че са ми предлагали да съм правосъден министър. В споразумението между ГЕРБ и РБ ясно е записано, че при оттегляне на някой министър, за мястото му ще се предложи човек от политическата сила, от чиято квота е излъчен. В този смисъл ГЕРБ трябва да направи това предложение, така е редно. Това обяви по Би Ти Ви юристът Даниел Вълчев, бивш царски депутат и образователен министър.
Той подчерта, че въпреки критиките, които е отправял към Христо Иванов, той не смята за нещо добро оставката му като правосъден министър.
Не съм доволен от оставката на Христо Иванов Трябва да отбележим, че той има една голяма заслуга и тя е това, което опита да направи – че вкара съдебната реформа сред основните теми. Но той има своя недостатък – че загубихме много време и енергия за нещо, което създаде напрежение в държавата, коментира Вълчев.
Той припомни, че още в началото на година той е бил след първите хора, които е защитавал идеята, че съдебна реформа може да се случи само с промяна на Конституцията. И по-късно, когато до тава са узрели и управляващите, тогава вече Вълчев е бил за много по-рeволюционни и по-обхватни промени от предложените дори в първия вариант на законопроекта, които той определи като "малки стъпки в правилната посока".
Да, има усещане, че съдът не е независим. Но положението на съда и прокуратурата са от 1991 година. Дори първоначалният проект за промени в Конституцията нямаше да реши проблема с независимия съд. Казах скоро, че е хубаво е да има силни политически позиции, но реформирането на една система става чрез законопроекти - а такива, които да реформират системата, до този момент няма. За мен големият въпрос сега може да бъде решен по много начини и един от тях е новият министър да предложи конкретни неща, които да се реализират в рамките на 6 месеца. Например, кои закони ще внесе, какви промени ще има в тях, ще се включили в убеждаването на депутатите те да бъдат подкрепени, посочи преподавателят по право.
Даниел Вълчев изрази и своята позиция относно излизането на ДСБ от властта и минаването й в опозиция.
Ние в ДБГ не приемаме, че някоя от партиите в РБ е в опозиция, защото това означава да не участва в управлението. Следователно не мисля, че ДСБ са в опозиция. Когато една партия напуска управлението, то тя изтеглят своите министри. Защото, съгласете се, юнакът се бори с ламята – не с двете й глави, а с третата да се прегръща и целува. Освен това важно е да подчертаем, че петте членове на правителството, в това число и Петър Москво, са излъчени от РБ, а не на СДС или ДСБ. Затова е редно, при желание някой от тях да бъде оттеглен – трябва да има среща на всички партии, за да се обсъдят тези въпроси, преди да се вземе окончателно решение, обясни позицията си Вълчев.
Той бе категоричен, че за разрушаване на Блока не може и да става дума и припомни, че на няколко месеца все някой чете заупокойна молитва за краха на РБ, но вместо това има една положителна тенденция, която се наблюдава от избори на избори.
Даниел Вълчев не се нае да прави прогнози дали ще има още оставки на министри, предвид това, че донякъде това е личен избор. Според него няма резон и за предсрочни парламентарни избори.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"