7 Декември, 2025

ДАНС подгони консултант на проекта “Белене”

ДАНС подгони консултант на проекта “Белене”

От Софийска градска прокуратура потвърдиха за операцията. От обвинението отказват да посочват конкретно име и адрес, с уточнението, че ще има официално съобщение по случая.

Сградата на компанията се намира в столичния квартал "Бъкстон".

Името на Богомил Манчев е свързвано с интерeси в атомната енергетика и строителството на централи у нас.

Той е инженер и специалист по ядрена енергетика, а в чужди медии е сочен за един от олигарсите у нас.

Междувременно ДАНС и МВР са започнали съвместна акция в четири града - София, Перник, Козлодуй и Белене. Тя е по образуваното производство в началото на август във връзка с 18-те милиона лева, платени НЕК ЕАД за консултантски услуги по проекта АЕЦ Белене след спиране строежа на втората ни АЕЦ.

Според прокуратурата това е длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай, както и умишлена безстопанственост.

В 08.30 ч. тази сутрин са започнали едновременни претърсвания и изземвания в 17 административни сгради и жилища в столицата, Перник, Козлодуй и Белене.

Незабавното стартиране на действията по разследването е наложено от получени от ДАНС в прокуратурата оперативни данни за предприети действия по унищожаване и укриване на документи, касаещи предмета на разследване по делото.

С оглед интересите на разследването и следствената тайна на този етап прокуратурата няма да оповести други данни. Те ще бъдат съобщени след повдигане на съответни обвинения на лица, чието задържане се предвижда в хода на операцията.

 

 

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”