19 Август, 2026

ДАНС разследва подмяната с копия на 1500 експоната от музея в Бяла

ДАНС разследва подмяната с копия на 1500 експоната от музея в Бяла

Близо 1500 експоната от фондовете на Музея на Освободителната война в град Бяла са били подменени с копия, а оригиналите продадени на черния пазар.

ДАНС започва разследване, а от Министерството на културата изискват пълна проверка на музейните фондове.

Основно се касае за оръжия и военни униформи. Общо във фонда на музея има около 6000 музейни единици, но дали броят им все още е такъв, на този етап няма информация. От музея в Бяла отказват да коментират темата, но не отричат, че все пак проблем има.

От Окръжната прокуратура в Русе засега отказват официален коментар по случая, тъй като разследването продължава.

Музеят в Бяла е един от най-старите у нас. Той се намира в къщата, която е била ползвана за квартира от руския император по време на Освободителната война. В експозицията, посветена на бойните действия на руските войски, могат да се видят оригинални вещи и оръжия от XIX век.

Сподели:
Радев: Пет вертолета и „Спартан“ са в готовност в случай на опустошителни пожари

Радев: Пет вертолета и „Спартан“ са в готовност в случай на опустошителни пожари

Премиерът подчерта, че са взети превантивни мерки и институциите работят с повишена отговорност към обществото

Бутат 20 незаконни строежа в Стара Загора

Бутат 20 незаконни строежа в Стара Загора

Старозагорският кмет каза, че действията на Общината не са свързани с етническата принадлежност на живеещите в квартала, а с необходимостта да се спазва законът

Пловдивската полицията разследва жестоко убийство на млад мъж в Съединение

Пловдивската полицията разследва жестоко убийство на млад мъж в Съединение

По първоначални данни след като жертвата е била убита, тялото е разфасовано. Трупът е престоял няколко дни в чувал и е открит снощи.

Коментари (0)