24 Май, 2026

Държавата най- вероятно ще раздаде великденски добавки към пенсиите

Държавата най- вероятно ще раздаде великденски добавки към пенсиите

Това стана ясно от думите на министъра на труда и социалната политика Бисер Петков

Държавата и тази година най- вероятно ще раздаде великденски добавки към пенсиите. Това стана ясно от думите на министъра на труда и социалната политика Бисер Петков пред БНТ.

Великденските надбавки ще се обсъждат на предстоящото заседание на Министерски съвет. Надявам се, че ще бъде взето решение за изплащане на великденски надбавки. Конкретните параметри на това решение ще бъдат обсъждани на заседанието, поясни Петков.

Позицията на министерството е да се запази обхвата и размера на великденските добавки, които ще се изплащат на пенсионерите, до установената линия на бедност, каза още социалният министър.

Броят на хората с уврежданията в България не е малък. Това, което настоящото правителство заяви, че реформата ще протече на два етапа. Първо, нормативна промяна на наредбата за медицинска експертиза, която има за цел да ограничи неправомерното използване на права. Това, доколкото знам, е в подготовка от страна на Министерството на здравеопазването, каза Бисер Петков. Другото, което предложихме, е самостоятелна оценка на трудоспособността на хората с увреждания. Те имат нужда от възможности за трудова интеграция и необходимата финансова подкрепа за лечение на заболяванията, които имат, стана ясно още от думите на министъра. Прочети повече Всички институции за деца с увреждания са закрити. Сега децата с увреждания са в центрове за настаняване от семеен тип. Случаите, които имаме, не бива да хвърлят сянка за това, което е постигнато. Коренно ще се обнови нормативната база след случаите, които бяха изнесени в началото на годината за Габрово. Трябва да се инвестира в квалификацията на персонала и да се даде приоритетна социалната работа с децата, смята министър Петков. По думите му след навършване на пълнолетие децата трябва да намерят своята реализация, а не да остават в различните форми на услуги, които държавата предлага. 

Сподели:

Коментари (0)

БСП издига в София своя кандидатка срещу Трайчо Трайков, очаква се отговорът на Радев

БСП издига в София своя кандидатка срещу Трайчо Трайков, очаква се отговорът на Радев

Кампанията на Пламена Заячка се открива утре при паметника на Петко и Пенчо Славейкови

Мохамед Халаф: Арабските съседи на Иран се подготвят да се справят без САЩ

Мохамед Халаф: Арабските съседи на Иран се подготвят да се справят без САЩ

Иранският режим "върти" преговорите в омагьосан кръг и това е голямо унижение за Тръмп.

Велислава Петрова: РСМ да направи необходимото - не преговаря с България, а с ЕС

Велислава Петрова: РСМ да направи необходимото - не преговаря с България, а с ЕС

"Винаги имаме готовност за конструктивен диалог"