10 Януари, 2026

Държавата спира да плаща за бедствията в частните имоти

Държавата спира да плаща за бедствията в частните имоти

Финансовият министър Владислав Горанов обяви, че държавният бюджет вече няма да плаща за щетите, които са нанесени по частните имоти, причинени от бедствия. Той беше категоричен, че парите на междуведомствената комисия ще са за възстановяване на публичната инфраструктура, какъвто е първоначалният замисъл на звеното. Щетите от сегашните наводнения ще бъдат компенсирани от бюджета, след като бъдат оценени, допълни той. За частните имоти ще плаща национален катастрофичен пул, който ще бъде създаден със специален закон. Горанов вече бил почти готов с проекта и щял да го пусне за обсъждане до 2 седмици. По думите му застраховането на имотите няма да е задължително, но не каза как ще се пълни със средства пулът.

„Компенсирането на щетите с пари от пула ще е свързано с данъчната оценка на имотите - колкото е по-голяма, толкова повече средства ще може да бъдат ползвани. Целта е хората да актуализират данъчните оценки на имотите си”, допълни още финансовият министър. Хората да бъдат стимулирани да си застраховат имуществото, предложил обаче на заседанието на МС вчера вътрешният министър Веселин Вучков, стана ясно от разпространена стенограма. Премиите при ниските данъчни оценки са ниски, но хората не се застраховат, казва той.

Бюджетът за бедствия е 70 млн., а вече има подадени искания за 410 млн. лв., съобщил Вучков на колегите си от правителството. Вътрешният министър разказал и за първата в България предварителна евакуация на хора от застрашените с наводнение села по р. Луда Камчия. Според него жителите им се отнесли с разбиране. Хората да не излизат от домовете си, когато е обявен червен код за опасно време, е предложила на заседанието екоминистърката Ивелина Василева, става ясно още от стенограмата.

Сподели:

Коментари (0)

БСП се събира на съдбовен пленум - търси изход от кризата и формула за оцеляване

БСП се събира на съдбовен пленум - търси изход от кризата и формула за оцеляване

БСП влиза в новия предизборен цикъл от най-слабата си позиция за последните три десетилетия. Пленумът трябва да реши дали ще се състои „честен и откровен разговор“, или социалистите ще продължат да бъдат политическа периферия

Страната е в леден капан, опасно време - със обилни валежи и поледици

Страната е в леден капан, опасно време - със обилни валежи и поледици

Оранжев и жълт код е обявен за цяла България, максималните температури ще са между 3° и 8°

Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ е с намалена мощност, било безопасно 

Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ е с намалена мощност, било безопасно 

Малко преди Коледа е спрян отново заради повреда на защитно мембранно устройство, а от 24 декември работи