7 Декември, 2025

Държавен служител - само с конкурс, предвижда проект на правителството

Държавен служител - само с конкурс, предвижда проект на правителството

Правителството ще обсъди промени в Закона за държавния служител, които предвиждат назначаването да става само след конкурс. Автор и вносител на законопроекта е вицепремиерът Румяна Бъчварова.

Задължителните конкурси ще прекратят сега съществуващи практики за политически назначения и уволнения при смяна на правителства например. Статистиката сочи, че под 1/3 от постъпилите държавни служители в последните години са преминали през конкурси. Останалите попадат в системата с назначаване по заместване или като изпълняващи длъжността. Вицепремиерът Румяна Бъчварова заяви.

Въвеждаме една европейска практика, която е доказала своята ефективност. Аз мога да кажа и от опита си в МВР, че колкото по-широко се използва конкурсът при назначаване, толкова гаранцията за по-добър подбор е по-голяма. Два етапа на конкурс за прием, което, убедени сме, ще даде добър резултат.

Първият, централизиран – ще прецени дали кандидатът е годен да работи в държавната администрация. Вторият – ще преценява неговите индивидуални компетентности за конкретна длъжност, за която се търси кандидат. Повишаването в длъжност също ще се прави след успешно издържани тестове. 

Сподели:

Коментари (0)

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

„Благодарен съм за подкрепата на България за нашето присъединяване към ЕС и за нейния принос към нашата устойчивост, по-специално за транзита на газ към Украйна“, добави Сибига.

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Максималните температури ще са между 6° и 11°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 43 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин.

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”