26 Декември, 2025

Дъждовете са унищожили напълно 38 хиляди декара

Дъждовете са унищожили напълно 38 хиляди декара

Големи щети върху реколтата заради проливните дъждове в последните седмици отчитат земеделците. Около 38 000 декара са напълно унищожени, а държавата се готви да обезщети стопаните наесен.

Най-пострадала в страната е реколтата от пшеница и ечемик, череши, грозде, праскови, сливи, домати, краставици и пипер. Според икономисти обаче това не би трябвало да се отрази на цените.

Засега хлебопроизводителите се въздържат от коментар за цената на хляба. В следващите дни чакат оценка от земеделското министерство.

Земеделското министерство отчита спад в реколтата, но не драматичен.

„България има нужда от около 2 млн. тона пшеница. Действително ще има лек спад, но над 5 млн. тона пшеница отново ще се добие, т.е. ще има предостатъчно количество, което да задоволи вътрешните нужди на страната”, коментира за NOVA Антон Величков, директор на Дирекция „Растениевъдство и биологични производство” към министерството.
Сподели:

Коментари (0)

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

В текста изрично се прави исторически паралел с начина, по който властта преди 1989 г. е използвала юбилейни чествания:

Съпредседателите на „Да, България“  отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Съпредседателите на „Да, България“ отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Според Ивайло Мирчев, смъртта на малката Тюркян, най-невръстната жертва на тоталитарния режим, се е превърнала в символ — трагичен, болезнен и вечен

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Минималните температури в повечето райони са между минус 5 и 0 градуса, а в котловините и по високите полета на места може да е и по-студено