22 Юни, 2026

Демографската криза у нас като след световна война

Демографската криза у нас като след световна война

Тогава населението е било малко над 7 млн. души, а са се родили едва 61 300 деца.
От 1-ви януари до средата на юли са проплакали 32 218 бебета, показва електронният регистър на ражданията у нас. Това е с 2300 по-малко от същия период на миналата година. А именно през 2012-а беше поставен последният антирекорд, когато се родиха 63 891 бебета.

Това е с почти 1000 по-малко дори от кризисната 1997 г. През последните 10 години бейбибумът бе през 2009 г. – 80 956 деца. Рекорден е бил броят през 1950 г. -  182 571. „Българката се чувства все ои-неуверена в бъдещето и затова решава, че възможностите й се изчерпват до едно дете”, обяснява д-р Валентина Григорова от Първа АГ болница в София.

Сподели:
Шишков обяви ново управление за Природен парк „Витоша“: Планината да стане европейска

Шишков обяви ново управление за Природен парк „Витоша“: Планината да стане европейска

Ще има нов План за управление. Първата задача, според регионалният министър, е подготовката на законодателни промени, които да създадат модерна нормативна рамка за развитието на природния парк и туристическата инфраструктура в него

Челен сблъсък във Facebook: Новият дълг и стари политически сметки скараха "Възраждане" и ПБ

Челен сблъсък във Facebook: Новият дълг и стари политически сметки скараха "Възраждане" и ПБ

Костадин Костадинов обвини формацията на Радев, ГЕРБ и ДПС в задружно гласуване на 8 милиарда лева заем, а депутатът Слави Василев го захапа за „лъжлив пиар“, зад който се крият депутатите от "Възраждане"

Пеканов: Бюджетът получи глътка въздух с отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ

Пеканов: Бюджетът получи глътка въздух с отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ

Все още сме в тежка ситуация по отношение на плащанията по ПВУ. Очакват се още 150 млн. евро заради промените, приети по отношение на главния прокурор, каза вицепремиерът

Коментари (0)