8 Декември, 2025

Депутати: С 1 лев на глас не може да се води политическа дейност

Депутати: С 1 лев на глас не може да се води политическа дейност

Червеният депутат Таско Ерменков заяви в "Лице в лице" на Би Ти Ви , че БСП първа е предложила и осъществила намаление на партийната субсидия - от 12 лева тя е станала 11 лева на глас. 

"Българското общество не приема този начин за финансиране на партиите. Затова ще предложим схема за партийна субсидия, но 1 лев на глас не е реално, ще предложим система за намаляване на тези пари", каза още той.

Според него, трябва да се промени размера на субсидията, но засега не е ясно как това може да стане така, че да не превърне партиите в търговски дружества. "Това трябва да се направи разумно", смята соцдепутатът.

Засега единственият законопроект, свързан с промяна на финансирането на политическите партии е внесен от Реформаторския блок. Той предвижда регресивна схема-колкото повече гласове има една партия, толкова по-малка е субсидията, предлага се да не може с тези пари да се купуват имоти и повече прозрачност при харченето им. Това каза в студиото на депутатът от реформаторите Настимир Ананиев.

Според него,регресивната скала дава възможност за справедливо разпределение на публичните средства. „Не отричаме резултатите от референдума, но не можем да приемем 1 лев субсидия, защото няма да можем да развиваме дейност”, допълни той.

Депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов обяви, че и те имат внесен проект за решение, в което се предлага да се одобрят трите въпроса от референдума. „ С 1 лев на глас не може да се води политическа дейност, има опасност от неясно финансиране, затова предлагаме субсидията въобще да отпадне”, каза още той.

Кирилов бе категоричен, че при този вариант ще се харчат по-малко пари, ще се намали медийното присъствие по избори, ще се търсят начини за финансиране на най-важните партийни дейности.

Сподели:

Коментари (0)

Румен Христов: Може да се иска оставката на премиер, но външни хора не могат да свалят лидер на партия

Румен Христов: Може да се иска оставката на премиер, но външни хора не могат да свалят лидер на партия

Според него задачата на партиите, които участват в парламентарните избори, е да си осигурят застъпници. “Защото, когато има във всяка секция застъпници на отделните формации, много трудно може комисията да се наговори."

Даниел Митов: МВР свърши основната си работа - да опази мирно протестиращите, без насилие

Даниел Митов: МВР свърши основната си работа - да опази мирно протестиращите, без насилие

Той коментира, че би могло да има много по-добра координация между полицията и организаторите на протеста, и ще разчита на тяхното съдействие за това: „Ако искат нещата да протекат мирно и спокойно – да си сътрудничим, без значение какво мислят за мен или за правителството – да мислят за хората на протеста.“  

Евакуираха с хеликоптер трима души от заседналия танкер от сенчестия флот на Русия

Евакуираха с хеликоптер трима души от заседналия танкер от сенчестия флот на Русия

„Получи се информация, че има трима членове на екипажа, които са в недобро здравословно състояние - по молба на корабособственика да бъдат евакуирани."