27 Декември, 2025

Депутатите извънредно на работа в парламента, променят Изборния кодекс

Депутатите извънредно на работа в парламента, променят Изборния кодекс

Депутатите отново влизат в пленарната зала, след като миналата седмица се разпуснаха в едномесечна ваканция заради президентските избори. Народните представители отнво ще прекрачат прага на пленарната зала след намеса на премиера Бойко Борисов. Заседанието ще започне в 12.00 часа днес. В дневния ред са отмяната на решението за ваканцията, създаване на анкетна комисия за "АЕЦ Белене", първо четене на данъчните закони и ремонт на Изборния кодекс.

Вчера от ГЕРБ внесоха спешни поправки за отпадане на ограничението за броя на секциите в чужбина за страните в Европейския съюз (ЕС), както и за отчитане на гласовете "Не подкрепям никого" при определянето на резултата от всички видове избори освен парламентарните. Малко по-късно премиерът Бойко Борисов отново дойде в парламента на среща с Реформотарския блок и Патриотичния фронт, инициирана от Валери Симеонов.

На нея бе постигната договорка ограничението от 35 секции в чужбина да отпадне само за страните от ЕС, като така се спази условието на Фронта за подкрепа на правителството - да не се увеличават изборните бюра в Турция. А "Не подкрепям никого" да се брои при отчитането на резултата само на мажоритарните избори, т.е. за президент и за кмет, за да не бъдат методиките за това в разрез с конституцията. За пропорционалните избори, в т.ч. и парламентарни, протестните гласове няма да участват в определянето на резултата, което няма да доведе до изкуствено вдигане на 4-процентовата бариера за влизане на партии в Народното събрание, срещу което протестираше Реформаторският блок. В деловодството на парламента има още три проекта за поправки в кодекса. Все още не е ясно кога ще бъде насрочено заседанието на правната комисия, която трябва да ги разгледа, преди да влязат за обсъждане в пленарна зала.

Сподели:

Коментари (0)

Асен Василев в Кърджали: Без 121 депутати, готови на решителни реформи, корупцията ще продължи да изяжда бъдещето ни

Асен Василев в Кърджали: Без 121 депутати, готови на решителни реформи, корупцията ще продължи да изяжда бъдещето ни

„Ние за пръв път от 30 години виждаме градът да има цъфтеж, а вие идвате…“, се провикна Мюмюн Мустафа, общински съветник от ДПС-НН. Прекъсна го порой от недоволни викове от страна на останалите присъстващи.

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

В текста изрично се прави исторически паралел с начина, по който властта преди 1989 г. е използвала юбилейни чествания:

Съпредседателите на „Да, България“  отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Съпредседателите на „Да, България“ отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Според Ивайло Мирчев, смъртта на малката Тюркян, най-невръстната жертва на тоталитарния режим, се е превърнала в символ — трагичен, болезнен и вечен