23 Април, 2026

Депутатите приеха бюджета на Здравната каса

Депутатите приеха бюджета на Здравната каса

Бюджетната комисия на Народното събрание експресно и без дебати одобри бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2017 г. Той целял намаляване на здравните неравенства. Това стана ясно от думите на заместник-здравния министър Бойко Пенков при представяне на парите за здраве за следващата година.

Бюджетът на НЗОК е в размер на 3,45 млрд. лева - с 247 млн. лева повече, отколкото тази година.

Средствата за специализирана помощ са увеличени с близо 10 млн. лева, а за дентална - с 34 млн. лева. 7 млн. лева повече се предвиждат за медико-диагностични дейности.

С 47 млн. лева повече са парите за лекарства за домашно лечение, за лекарства за лечение на онкологични заболявания в болнични условия и за медицински изделия. За болничната помощ средствата се увеличават със 114 млн. лева.

Средствата от резерва на НЗОК в размер на 341 млн. лева ще бъдат разпределени за болнична помощ и лекарства.

Предвидено е в НЗОК да влязат 2,27 млрд. лв. от здравни вноски, което е със 158,7 млн. лв. повече в сравнение с тази година.

За отчетена, но неизвършена дейност, Здравната каса ще може да прекратява договори с лечебни заведения. Договори ще могат да се прекратяват и за дейност, извършена без да има индикации за нея, дори ако болницата оспорва казуса в съда. 

Сподели:

Коментари (0)

Божанов: Отстраняването на Сарафов е удар в сърцето на модела, осигуряващ чадър над престъпността

Божанов: Отстраняването на Сарафов е удар в сърцето на модела, осигуряващ чадър над престъпността

Съпредседателят на “Да, България” допълни, че формацията ще участва активно в избора на нов Висш съдебен съвет и инспекторат към него

Гуцанов: Имаме 3% - и пак дъждът, вятърът и кривата вселена са виновни

Гуцанов: Имаме 3% - и пак дъждът, вятърът и кривата вселена са виновни

Предупредил е, че БСП няма да влезе в НС - по думите му, листите са редени еднолично

Зарков: Резултатът на БСП е закономерен, искам прошка от избирателите, че останахаме извън парламента

Зарков: Резултатът на БСП е закономерен, искам прошка от избирателите, че останахаме извън парламента

По думите му, БСП трябва да премине през дълбока трансформация