25 Март, 2026

Депутатите приеха криминализирането на радикалния ислям

Депутатите приеха криминализирането на радикалния ислям

Депутатите приеха на първо четене промени в Наказателния кодекс, с които се криминализира "радикалният ислям". От гласувалите 119 народни представители 106 бяха "за", трима "против", а 10 се въздържаха. 

От ДПС не участваха в гласуването.

С промените проповядването на радикален ислям беше включено в списъка с престъпления. Предвиденото наказание е лишаване от свобода до три години или глоба до 5000 лева. 

В новите текстове беше записано, че идеология "Радикален ислям" се проповядва от едно лице, когато то с думи, действия или разпространение на текстове или символи агитира за някои от следните идеи: за създаване на Ислямска държава; за налагане на законите на шериата над светските; за насилствено налагане на религиозни принципи и норми на поведение, характерни за исляма, или пропагандира насилие във вид на свещена война срещу немюсюлмани. 

Същото деяние е налице, когато се набират последователи или средства в подкрепа на терористични организации, чиято идеология е базирана на исляма, или се извършва агитация в полза на такива организации. 

Според вносителите в Наказателния кодекс е криминализирано само проповядването на "недемократична идеология" и като такава е посочен само фашизмът. Криминализирането на радикалния ислям е важно с оглед на заплахата за обществото. 

Алиосман Имамов предложи в кодекса да се запише не само радикалният ислям, а всички радикални религиозни идеологии. 

"Ние сме против всякакви форми на насилие, против всякаква радикализация, подчерта Имамов. Омръзна ни обаче някой да ме убеждава, че моята религия е радикална", допълни той и призова депутатите да имат предвид, че думите им могат да засегнат над милион български граждани мюсюлмани. 

"Този закон е насочен към едни реални прояви в световен мащаб, а не към традиционните български мюсюлмани, не е насочен срещу религията", заяви Красимир Каракачанов от ПФ. Според лидера на "Атака" Волен Сидеров в кодекса освен радикалният ислям трябва да бъдат записани и други крайни религиозни организации и секти.

Сподели:

Коментари (0)

ВАС спря окончателно поскъпването на синята и зелената зона в София

ВАС спря окончателно поскъпването на синята и зелената зона в София

ВАС приема, че възраженията на Столичния общински съвет за недопустимост и неправилност на определението на първоинстанционния съд в обжалваната част са неоснователни

КЕВР се опасява от рязко поскъпване на газа, парното и тока от юли

КЕВР се опасява от рязко поскъпване на газа, парното и тока от юли

До 31 март топлофикациите и доставчиците на електроенергия трябва да подадат заявление за нови цени на тока и парното от юли

Кадровите промени в МВР продължават, Дечев масово сменя началници на РПУ

Кадровите промени в МВР продължават, Дечев масово сменя началници на РПУ

Рокадата следва смяната на 23 от общо 28 областни директори, както и на висшите ръководители на националната полиция, ГДБОП, жандармерията и баретите.