Българската литература е в дъното на класацията сред предпочитанията на зрелостниците
"Десет-петнайсет пъти по-малко задължителни книги имат да прочетат през ваканцията учениците в горния курс спрямо списъка преди 30 години", коментира за БТА Красимира Кацарска - автор на 41 помагала по литература за ученици от 7 до 12 клас и за студенти.
Съгласно програмата за матурата, предвидена от Министерството на образованието за полагане на държавния зрелостен изпит единадесетокласниците и дванадесетокласниците трябва за двете години да прочетат само три романа - "Под игото", "Железният светилник" и "Тютюн".
"Останалите са кратки произведения, които се четат за минути", твърди Кацарска.
Българската литература е в дъното на класацията сред предпочитанията на зрелостниците с крехките 3 процента, сочи анкета, проведена в елитна гимназия в Благоевград.
Същото допитване показва, че учениците се вълнуват от вампирска литература и от фантастика, а класиката е на последно място.
Според нея голяма част от учениците по-късно осъзнават, че има класически творби, които трябва да се познават.
Според Кацарска в горния курс общият брой часове по български език е крайно недостатъчен. Предметът български език и литература се учи по три часа седмично. Само 8 часа годишно са предвидени за родния език, от тях 2 часа са за срочни контролни работи.
"Съвременната литература се изхвърли тотално и учениците питат: "Пишат ли сега автори като тези, които учим, освен текстовиците на чалга?", сподели тя.
По думите й преди години е можело по избор на преподавателя да се изучават съвременни автори, но това вече е недопустимо. Има ученици, които боравят до съвършенство с компютъра, но не знаят да пишат и това проличава на изпита.
Още от България
2 трамвая се сблъскаха на кръстовище в София, има пострадал
През този месец имаше още 2 инцидента с трамваи. На 4 юни малко дете и още трима души пострадаха при челен сблъсък на 2 трамвая в столицата.
Мариан Маринов е новият и.ф. директор на Националната следствена служба
Борислав Сарафов подаде оставка от този пост. Членове на колегията отбелязаха, че ситуацията е без прецедент и се е наложило ВСС да действа, след като и.ф. главен прокурор не е предложила кандидат и никой от сегашните заместници в НСлС не е дал съгласие да заеме поста
Илюзиите рухнаха: Какво ще стане, ако пуснем Северна Македония в ЕС с този език на омразата?
Докладът за Северна Македония е силно критичен - за първи път се говори за заличаването на България от сериозни исторически документи, коментират журналисти