Настояването на ГЕРБ за драстично увеличение на държавния дълг с над 1/3 е предизборна провокация. Това заявява в позицията си коалиция "Десните" по повод твърденията на Бойко Борисов, че държавата ще изпадне в ликвидна криза.
В позицията се казва още, че такова говорене обслужва ГЕРБ и потенциални скрити договорки. „Десните” припомнят, че версията за увеличаване на държавния дълг и актуализация на бюджета бе лансирана от Борисов в периода след поставянето на КТБ под специален надзор и получи силната подкрепа на ДПС в лицето на Йордан Цонев. Надяваме се, че това не е прелюдия КТБ да бъде спасена с държавни пари, защото така ще се прикрият некомпетентните действия и бездействието на отговорните институции и в частност на БНБ, изтъкват "Десните".
Коалицията окачествява като безотговорно съчиняването на факти, засягащи финансите на страната. Твърдението на Борисов, че фискалният резерв е спаднал на 3,8 млрд. лв. е абсолютно невярно, премиерът Близнашки и неговият финансов министър би трябвало да опровергаят подобно говорене, смятат „Десните”. Според тях към 22 август фискалният резерв е 6,49 млрд. лв. - доста над прага (4,5 млрд. лв), заложен в Закона за държавния бюджет. Изопачаването на фактите и създаването на драматични картини се отразява зле на цялата икономическа среда в държавата, заключават от коалицията.


Коментари (0)