23 Май, 2026

Димитър Греков: Очаква ни зърнена криза след пороите

Димитър Греков: Очаква ни зърнена криза след пороите

Около 250 хил. дка, засети с пшеница, са напълно пропаднали заради последните интензивни валежи, от тях няма да се вземе и зърно. Това съобщи земеделският министър Димитър Греков в предаването "Неделя 150".


Той посочи, че добивите от тези площи представляват 25% от цялата очаквана реколта. По думите му обаче това няма да доведе до недостиг на хлебно зърно за изхранване на населението.

Преди наводненията прогнозата беше за очаквана реколта от 5 млн. тона хлебно зърно, която щеше да е най-добрата за последните 8-9 години.

Очаква се обаче това да повиши цените на зърното. Причина за това ще са и допълнителните разходи, които ще направят стопаните, за да изсушат добре пшеницата, след като я приберат, за да не пострада качеството й.

Сега е важно възможно най-бързо да се прибере зърното от полето, а в близката седмица заради наводнените ниви едва ли ще е възможно техника да влезе в тях, обясни още Греков.

Във вторник министърът свиква консултативния съвет по зърното. Дотогава се прави оценка на щетите, нанесени на реколтата. Греков призова засегнатите стопани да декларират пострадалите площи в областните дирекции по земеделие.

Димитър Греков съобщи още, че през последните дни служителите на дружеството "Напоителни системи", чийто принципал е неговото ведомство, си изпълняват задълженията по язовирите, за които отговарят, макар че служителите отново не получават заплатите си. Преди време правителството отпусна 12 млн. лв., за да се изплатят натрупаните заплати, но дружеството още не е преструктурирано, не си получава парите за основната дейност и поради това няма средства за заплати, описа ситуацията Греков.

Сподели:

Коментари (0)

Правителството на Радев смята да изтегли дълг от 3.8 млрд. евро

Правителството на Радев смята да изтегли дълг от 3.8 млрд. евро

Тези средства ще се използват за покриване на бюджетния дефицит и за рефинансиране на разходи по ПВУ

Пороите засегнаха емблематичния мост на Колю Фичето в Дряново

Пороите засегнаха емблематичния мост на Колю Фичето в Дряново

Каменният парапет е пострадал заради паднало в резултат на дъждовете дърво

 ДС и ЩАЗИ създавали фалшиви документи, за да манипулират чуждите служби и общества

ДС и ЩАЗИ създавали фалшиви документи, за да манипулират чуждите служби и общества

Целта е била да се внася напрежение и недоверие между отделни западни страни, да се настройва общественото мнение в чужбина срещу САЩ, да се раздухват конфликти