7 Август, 2026

Димо Гяуров: Законът за НСО бе приет непрозрачно и напук

Димо Гяуров: Законът за НСО бе приет непрозрачно и напук

Със новия Закон за НСО служителите на службата са се сдобили с изключително големи правомощия. Това коментира пред Нова тв бившият директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров.

„Служител на НСО може да ви даде разпореждане на пътя и ако не го изпълните, да ви арестува”, уточни Гяуров. „Трактовката на някои текстове води до заключението, че те могат да подслушват. Има едни доста мъгляви текстове, по силата на които те могат да използват технически средства за озвучаване, подслушване, видеонаблюдение”.

Според анализатора Тихомир Безлов обаче има закон за СРС и те трябва да се съобразят с него.

„Не могат да не се съобразят, има си членове, по които се носи наказателна отговорност”, заяви Безлов.

Димо Гяуров допълни, че цялото приемане на закона е станало по непрозрачен начин и напук.

Иначе и двамата експерти се обединиха под мнението, че невинаги хората във властта имат нужда от охрана от НСО, това по-скоро е символика на властта.

„Това е мерак за изява. Ако не си варден от НСО – не си важен”, обобщи Димо Гяуров.

„Какви ли хора не си слагат синя лампа. Познавам хора, които си купуват китайска синя лампа и си я слагат”, допълни Безлов.

Като цяло той смята, че проблемът е, че не е имало такъв закон години наред.

Сподели:
Евтим Милошев с прозрение: Постъпването на паричните потоци е голяма тежест в областта на културата

Евтим Милошев с прозрение: Постъпването на паричните потоци е голяма тежест в областта на културата

В бюджета за 2026 г. има увеличение от почти 34 млн. евро за култура, предстоят разговори за бюджета за 2027 г.

"Да, България" лансира нова идея - създаване на агенция по киберсигурност

"Да, България" лансира нова идея - създаване на агенция по киберсигурност

Според Божидар Божанов хакери престъпници действат бързо и еднократно, с цел да спечелят пари. Но когато зад подобни атаки стоят държави - Русия, Китай, Иран, Северна Корея и др., хакерските групи остават дълго в пробитите системи

Любомир Николов: Фентанилът почти изцяло измести хероина, битката с наркотиците е наш приоритет

Любомир Николов: Фентанилът почти изцяло измести хероина, битката с наркотиците е наш приоритет

Изпълняващият длъжността главен секретар на МВР допуска, че откритата лаборатория може да е единствената по рода си у нас

Коментари (0)