15 Януари, 2026

ДКЕВР отрече да са политически зависими

ДКЕВР отрече да са политически зависими

Не сме политически зависими, не натискаме цените на тока надолу, те се запазват на същото ниво. Това коментира пред журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев след открито заседание с представители на дружества за утвърждаване на цените в сектор "Електроенергетика" от 1 юли.

Запитан защо се налага технологичните разходи да се смятат по нова цена, Боев заяви, че докладът, който работната група е представила, е да се заплащат не по регулирана цена, както беше досега, а цената на технологичния разход да се определя по цена на АЕЦ "Козлодуй". Затваряме този признат разход, който изскочи в годините и го сваляме на 30 лв., каквато е цената на АЕЦ "Козлодуй".

ДКЕВР предвижда незначително намаление (под един процент) в цените на тока от дружествата „ЕВН” и „Енерго-про”. Докладът на работната група на регулатора предвижда незначително увеличение (под един процент) на електроенергията от ЧЕЗ, като крайната им цена е най-ниска от трите.

Боев коментира, че към този момент са изчерпани резервите за намаляване на цените. Регулаторът продължава да извършва одити на дружествата, включително във ВиК сектора. Председателят не изключи възможността след тях да се открият нови резерви.

Това, че някои дружества или експерти искат да ни демонизират, че следваме други принципи, а не законовите, както и нашата съвест, това си е за тяхна сметка. Не сме политически зависими и не виждам как може да бъдем, каза председателят на ДКЕВР.

По думите му следва да се предоговорят дългосрочните договори в енергийния сектор. Вероятно ще се направи и поправка, свързана с разходите за балансиране на енергията, съобразно чутото днес от представители на ЕРП-тата. С изключение на НЕК, представителите на енергийни дружества изразиха на откритото заседание неудовлетворение от вижданията на ДКЕВР по новите цени.

Предстои закрито заседание на ДКЕВР на 6 юни, на което ще бъдат обсъдени постъпилите писмени възражения на ЕРП-тата. На 9 юни председателят на регулатора покани на закрита среща представителите на дружествата за обсъждане на проблемите им и новите цени.

Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

До 15 януари се очаква и техниката, която беше закупена по извозване и сметосъбиране да пристигне.