22 Януари, 2026

Добрев обвини патриотети в демагогия заради цената на тока

Добрев обвини патриотети в демагогия заради цената на тока

Вчера депутатът от Патриотичния фронт Валентин Касабов, заяви, че групата му ще оттегли подкрепата си към правителството, ако цената на тока се увеличи. В отговор председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев (ГЕРБ) обвини Патриотите, че искат да се харесат на думи на хората без да предлагат нищо, въпреки че имат инструменти за влияние в сектора.

"Изявлението на Касабов е демагогия, тъй като от една страна техните двама представители в регулатора гласуват единодушно с всички останали "за", а за пред хората се поставят ултиматуми срещу увеличението. Нещо повече, директорът на НЕК, който е свързан с групата на Патриотите, иска двойно увеличение на цената на електроенергията. От една страна пред обществото те няма да позволят това да се случи, а от друга, подкрепят решението на регулатора, а директорът, върху който те имат влияние, искат двойно увеличение на цената на електроенергията за НЕК", коментира Добрев, цитиран от "Фокус".

Той припомни, че Патриотичният фронт има в КЕВР двама представители, колкото и ГЕРБ, въпреки че парламентарната му група е много по-малка. "Те имат всички инструменти, ако имат друго предложение - да го направят. За съжаление, такова не виждаме, но пред хората, за да се харесат, се говори, че, виждате ли, ако се допусне дори 2 % увеличение на тока, те ще спрат да подкрепят правителството. Това е несериозно и неколегиално, от чиста демагогия и популизъм", каза Добрев.

Спорът за цената на тока се пренесе от независимия регулатор в парламента след като премиерът Бойко Борисов предложи отлагане с месец на новите цени, така че избраната от парламента КЕВР да представи намеренията си пред депутатите, а политическите партии да се произнесат по нея.

БСП също експлоатира темата, като прибягва до аналогии с началото на 2013 г., когато първият кабинет на ГЕРБ падна след протести срещу високи сметки за ток.

Работодателски съюзи пък искат оставките на енергийния министър Теменужка Петкова и шефа на КЕВР Иван Иванов, ако токът за индустрията поскъпне.

Сподели:

Коментари (0)

Българските евродепутати се разцепиха: 7 „за“, 9 „против“ съдебна проверка на сделката ЕС–Меркосур

Българските евродепутати се разцепиха: 7 „за“, 9 „против“ съдебна проверка на сделката ЕС–Меркосур

Няма яснота кога Съдът на ЕС в Люксембург ще се произнесе – при предишни подобни случаи това е отнемало между 16 и 26 месеца.

КЕВР започва извънредна проверка в столичната „Топлофикация” заради зачестяването на авариите

КЕВР започва извънредна проверка в столичната „Топлофикация” заради зачестяването на авариите

Проверяващият екип има за задача да установи дали „Топлофикация София“ ЕАД е нарушила издадените от Комисията лицензии за производство на топлинна, на топлинна и електрическа енергия и за пренос на топлинна енергия.

Андрей Ковачев за претенциите на Тръмп: Съдбата на Гренландия и на Европа не може да се решава със сила

Андрей Ковачев за претенциите на Тръмп: Съдбата на Гренландия и на Европа не може да се решава със сила

Евродепутатът защити и споразумението с Меркосур, като заяви, че то има стратегическо значение за европейската икономика и ще донесе ползи за бизнеса и заетостта, без да бъдат нарушени високите стандарти на ЕС.